Legenda polskiej siatkówki walczy z rakiem. "Nie chcieliśmy robić afery na całą Polskę"

- Teraz szukamy nowego leczenia, bo chemioterapia przestała działać. Learze powiedzieli, że nie ma sensu niszczyć organizmu i zapisałem się w Warszawie na badanie kliniczne na nowy lek - powiedział Tomasz Wójtowicz w rozmowie z "Faktem". Mistrz olimpijski i mistrz świata w siatkówce od trzech lat walczy z nowotworem trzustki.

- Jakoś się trzymam, nie mam wyjścia. Zawsze byłem waleczny, nigdy się nie poddawałem. Teraz też walczę - powiedział Tomasz Wójtowicz w rozmowie z "Faktem". 69-latek od blisko trzech lat choruje na raka trzustki.

Zobacz wideo Roman Kołtoń o upadku Złotej Piłki. "Nadróbmy to, Lewandowski zmiażdżył"

Kilka dni temu na portalu Zrzutka.pl pojawiła się zbiórka pieniędzy na pomoc w leczeniu choroby oraz rehabilitację byłego sportowca. 69-latek potrzebuje pomocy kibiców, by wrócić do sprawności. "Zrzutka prowadzona jest przez Fundację Rozwoju Lubelskiej Siatkówki im. Tomasza Wójtowicza przy pełnej akceptacji Pana Tomasza i Jego najbliższych. Przez lata swoją grą zachwycał fanów siatkówki w każdym zakątku globu, a dziś potrzebuje Twojego wsparcia w najtrudniejszym meczu swojego życia, w którym przeciwnikiem jest nowotwór. Fundusze pozyskane dzięki prowadzeniu akcji, przeznaczone zostaną w całości na leczenie i rehabilitację największego z wielkich: Tomasza Wójtowicza" - czytamy w opisie zbiórki.

Joshua KimmichNiemcy piszą o "zemście Lewandowskiego". "Dyskusja o nim osłabia Bayern"

- Nie chcieliśmy robić afery na całą Polskę, ale każdy chciał pomóc, więc zorganizowali tę zrzutkę - powiedział Wójtowicz. I dodał: - Teraz szukamy nowego leczenia, bo chemioterapia przestała działać. Learze powiedzieli, że nie ma sensu niszczyć organizmu i zapisałem się w Warszawie na badanie kliniczne na nowy lek. Badania nie są jeszcze otwarte, czekam, kiedy się rozpoczną.

Tomasz Wójtowicz walczy z rakiem trzustki

Wójtowicz siatkarską karierę rozpoczynał w MKS AZS Lublin w 1968 roku. Cztery lata później trafił do Avii Świdnik, z która w 1976 roku zdobył brązowy medal mistrzostw Polski. Następnie jako zawodnik Legii Warszawa zdobywał mistrzostwo Polski w 1983 roku. Ponadto w reprezentacji narodowej w latach 1973-1984 zagrał aż 325 meczów. Z kadrą zdobywał złoty medal Igrzysk Olimpijskich w Montrealu w 1976 roku oraz czterokrotnie był wicemistrzem Europy w Belgradzie (1975), Helsinkach, (1977), Paryżu (1979) i Berlinie (1983).

Kacper Kozłowski najdroższym graczem w ekstraklasie. Jest droższy niż cztery klubyPhillip Cocu zachwyca się Kozłowskim i Białkiem. "Mają coś wyjątkowego"

W czerwcu z Tomaszem Wójtowiczem rozmawiał nasz dziennikarz Łukasz Jachimiak w cyklu "nieDawny Mistrz". Były siatkarz opowiadał o swojej karierze oraz zdiagnozowanym w 2019 roku raku trzustki.

- Leczę się. Jestem cierpliwy. Na początku była operacja, teraz cały czas jest chemia. Co dwa tygodnie trzy dni spędzam w szpitalu. Chemii przyjąłem już tak dużo, że przestałem liczyć dawki. Lepiej o tym nie myśleć, bo - jak wiadomo - chemia atakuje nie tylko chore miejsca, ale niszczy wszystko, co spotka na swojej drodze - mówił wtedy.

Więcej o: