W przeddzień rozpoczęcia nowego sezonu w mistrzostwach Japonii kobiet wprowadzono niezwykły zakaz dla sportowców. Uczestniczkom rozgrywek nie wolno już rozgrzewać się i rozciągać na arenie sportowej w miejscach, w których mogą ich zobaczyć widzowie. Reguła musi być przestrzegana zarówno przed rozpoczęciem meczów, jak i po.
Powód takiej decyzji jest zaskakujący. Kierownictwo ligi podjęło tak niezwykły ruch, aby uniknąć publikowania w sieciach społecznościowych nieautoryzowanych zdjęć i filmów siatkarek z podtekstem seksualnym. Jeśli takie posty zostaną znalezione, zostaną usunięte, a autorzy wiadomości zostaną pozwani.
A to wszystko pokłosie m.in. skandalu, który miał miejsce podczas meczu piłki ręcznej plażowej w 2021 roku. W proteście przeciwko "wyzyskiwaniu kobiecego ciała" norweska drużyna przystąpiła do walki o brąz mistrzostw Europy w zbyt długich spodenkach. Było to jednak złamanie zasad regulaminu, zgodnie z którym strój w damskiej piłce ręcznej plażowej powinien składać się z kąpielówek i koszulki. W efekcie zostały ukarane grzywną 1500 euro. Norweżki jednak szybko zebrały te pieniądze wśród oburzonych fanów.
Sprawa wywołała dyskusję, która dotknęła także inne sporty, jak siatkówka, w której strój zawodniczek jest skąpy. Ale przepisy w Japonii dotyczą nie tylko odsłaniania ciała. W ubiegłym roku pojawił się bowiem także zakaz dla dziewczyn w wieku szkolnym. Dotyczył on noszenia fryzury zwanej "kucykiem". Ta decyzja została podjęta z powodu obaw, że odsłonięty tył głowy może "podniecić seksualnie" kolegów z klasy.
Co więcej, kraj zaczął zajmować się tym problemem już dawno temu - w latach 70. zaczęli zaostrzać wymagania dotyczące wyglądu dzieci, aby nikt się nie wyróżniał. Dokonano tego w celu zapobiegania przemocy i zastraszaniu w szkołach. W Osace uczniowie podstawówki byli nawet zmuszani do noszenia mundurków nawet poza zajęciami – można je zdjąć tylko w domu.
- Seksualność staje się czymś, co można kontrolować – powiedział Asao Naito, profesor socjologii na Uniwersytecie Meiji. Podobnie jest z siatkarkami, których przepisy zmuszają do noszenia krótkich spodenek, czy im się to podoba, czy nie.
Siatkówka to jeden z najpopularniejszych sportów w Japonii. Na meczach ligowych kibice wypełniają trybuny, a sportowcy są w centrum uwagi. Temat seksualności jest w zasadzie jednym z kluczowych w mediach.
W 1989 roku w kraju pojawił się specjalny termin – "sekuhara", który odnosi się do molestowania seksualnego i molestowania. To temat wciąż aktualny - artykuły na te tematy są regularnie publikowane w prasie. Dlatego nie dziwi fakt, że tak dużą wagę przywiązuje się do zapobiegania incydentom.