Znakomite wieści dla Polek w walce o IO. Polki wysoko w rankingu FIVB

Reprezentacja Polski w siatkówce utrzymała 10. miejsce w rankingu FIVB, co jest dobrą wiadomością nie tylko ze względu na to, że to najlepszy wynik od 2011 roku. Ale też dlatego, że pozycja w rankingu jest ważna w kontekście ubiegania się o miejsce na igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Jak wygląda sytuacja Polek?

We wtorek polskie siatkarki dostarczyły kibicom wiele emocji. Tych negatywnych i pozytywnych. Z jednej strony wszystkim jest żal, że Biało-Czerwone odpadły z mistrzostw świata po przegranej w ćwierćfinale 2:3 (25:21, 21:25, 19:25, 26:24, 14:16) z Serbią. A z drugiej każdy się cieszy, bo mecz o półfinał był najlepszym wyczynem żeńskiej kadry od 1962 roku. Pozostaje duży niedosyt, ale powstały porządne fundamenty do tego, by wypracować dużo lepszy wynik w przyszłości.

Zobacz wideo Polskie siatkarki zadziwiły świat. Sensacja. "Nie spodziewały się"

Reprezentacja Polski w najlepszej dziesiątce rankingu FIVB

Reprezentacja Polski w siatkówce zajmowała 10. miejsce jeszcze w czerwcu tego roku, ale potem przyszły cztery fatalnie rozegrane mecze Ligi Narodów (4 porażki), co znacznie odbiło się na ich pozycji w rankingu FIVB. Ratunkiem okazały się mecze MŚ. Wyniki sprawiły, że nasza kadra wróciła na do najlepszej dziesiątki.  

Więcej treści sportowych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Przypomnijmy, że od 2020 roku w rankingu FIVB punkty nie są przyznawane za zajęte miejsca w turniejach, a za rozegrane mecze. Za przydzielenie miejsc odpowiedzialny jest specjalnie przygotowany algorytm. Ranking zmienia się po każdym meczu. I tak Polki wróciły na 10. miejsce już po wygranej 3:2 z Niemkami w II fazie grupowej mistrzostw świata. 

Już w trakcie tego spotkania Biało-Czerwone wiedziały, że awansują do kolejnego etapu turnieju, jednakże od wyniku zależało, czy ich rywalem w ćwierćfinale będzie Serbia czy USA. Gdyby wygrały 3:0 lub 3:1 - byłyby to Amerykanki. Przegrana, lub tak jak to miało miejsce zwycięstwo 3:2, wiązało się z rywalizacją z Serbią. Podopieczne Stefano Lavariniego nie wygrały ćwierćfinału, ale udało im się utrzymać lokatę w rankingu FIVB.

Polki mają na koncie 252 punkty. O 10 mniej od dziewiątej Dominikany i osiem więcej od znajdujących się tuż za nimi Belgijek. Liderkami są Włoszki (390 pkt). Następne miejsca zajmują: Brazylia (284 pkt), USA (272 pkt) i Serbia (272 pkt).

TOP 10 rankingu FIVB zobaczycie poniżej:

  1. Włochy - 390 pkt
  2. Brazylia - 384 pkt
  3. USA - 372 pkt
  4. Serbia - 372 pkt
  5. Chiny - 338 pkt
  6. Japonia - 316 pkt
  7. Turcja - 299 pkt
  8. Rosja - 278 pkt
  9. Dominikana - 262 pkt
  10. Polska - 252 pkt

Polska na 10. miejscu w rankingu. Dobra wiadomość przed igrzyskami olimpijskimi w Paryżu

Pozycja w rankingu FIVB jest ważna w kontekście awansu na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Zawody odbędą się w 2024 roku i zostaną zorganizowane na nowych zasadach. Zmiany dotknęły też kwalifikacji. Wcześniej ubiegano się o awans w turniejach interkontynentalnych i kontynentalnych. Do najbliższych igrzysk za to zostaną zorganizowane trzy turnieje po 8 drużyn w każdym. Udział w nim wezmą zespoły z najwyższych miejsc w rankingu na stan z dnia 17 października 2022 roku.

W obecnej sytuacji Polska może więc być bezpieczna o udział w turnieju kwalifikacyjnym. Jednakże co z awansem? Na igrzyska w Paryżu zakwalifikuje się łącznie 12 zespołów. Francuzki mają z góry zapewnione miejsce, bo w ich kraju organizowane są igrzyska. Do nich dołączą dwie najlepsze drużyny z każdego turnieju kwalifikacyjnego (kolejnych sześciu uczestników). Mecze kobiet odbędą się w dniach 16–24 września 2023 roku. 

A pozostałe pięć miejsc zajmą reprezentacje, które na miesiąc przed turniejem olimpijskim - a więc w czerwcu 2024 roku - będą zajmować najwyższe miejsca w rankingu. Należy pamiętać, że pierwszeństwo w tej sprawie ma drużyna z kontynentu, który wówczas nie będzie miał żadnego zakwalifikowanego kraju. O kwalifikacji pozostałych zespołów zadecyduje ranking.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.