Tak wygląda tabela "polskiej" grupy na MŚ 2022. Mecz o wszystko

Siatkarska reprezentacja Polski zaczęła drugą fazę mistrzostw świata od przegranej 0:3 (24:26, 22:25, 18:25) z Serbkami, co znacznie pogorszyło jej sytuację w tabeli. Biało-Czerwone padły na przedostatnie miejsce, ale wciąż jest szansa na awans do ćwierćfinału. Wszystko zależy od najbliższego starcia z Amerykankami.

Pierwsza faza MŚ była słodko-gorzka: pierwszymi wynikami rozbudziła, potem nieco je przygasiła, żeby na koniec zostawić kibiców, ekspertów i same zawodniczki jednocześnie z niedosytem i nadzieją na sukces. Teraz może jednak przyjść brutalna weryfikacja - analizował przed meczem Polska - Serbia na MŚ kobiet w siatkówce dziennikarz Sport.pl, Jakub Balcerski.

Zobacz wideo Łukasz Wiśniewski i Tomasz Fornal skomentowali problemy Jastrzębskiego Węgla z karą od FIVB. "To były kłopoty naszego biura, nie nasze"

Polska z szansami na awans, ale nie będzie łatwo. Porażka z Serbkami pogorszyła sytuację

Z opinią jakby trafił w "dziesiątkę", bo ostatnie wyniki reprezentacji Polski rzeczywiście nie są najlepsze. Drużyna Stefano Lavariniego zaczęła mistrzostwa świata od trzech wygranych z rzędu. W pewnym momencie prowadziła w tabeli grupy F i nawet Serbki - obrończynie tytułu - nie mogły nic na to poradzić.

Więcej treści sportowych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Dziś sytuacja wygląda zgoła inaczej. To reprezentacja Serbii prowadzi z sześcioma zwycięstwami w sześciu meczach. Ostatnie odniosła w starciu z bezradnymi wręcz Biało-Czerwonymi. Przewagę było widać już na starcie, gdy serbski blok zatrzymał pięć ataków już w 1. secie i zdobył po nim punkty na swoją korzyść. O przebiegu całego spotkania przeczytacie w naszym tekście na Sport.pl, TUTAJ>>>. Do tego trzeba doliczyć też wcześniejsze porażki - 2:3 z Turcją i 1:3 z Dominikaną. 

Magdalena Stysiak, Polska - Serbia, MŚ siatkarekStysiak nawet podbijała piłkę nogą, ale Serbii to nie ruszało. Inna półka

Mimo słabszych rezultatów w poprzednich starciach Polska podchodziła do meczu z Serbią z myślą o awansie do ćwierćfinału mistrzostw świata. Aby sobie to zapewnić, nasze siatkarki musiały wygrać. To się nie udało, ale wciąż mają szansę na spełnienie turniejowych marzeń.

Przypomnijmy, że do fazy pucharowej MŚ awansują cztery najlepsze zespoły w grupie. Reprezentacja Polski zajmuje przedostatnie (7.) miejsce w tabeli, ale ma na koncie 10 punktów. Tyle samo, co znajdująca się nad nią Tajlandia, a także o jeden mniej od Dominikany i Kanady. Ta ostatnia drużyna znajduje się już w strefie premiowanej awansem do ćwierćfinałów.

Jeśli Polska chce awansować do kolejnej fazy, musi pokonać drużynę USA. To kolejne trudne wyzwanie, bo Amerykanki dotychczas tylko raz i to z Serbią (1:3). Są wiceliderkami tabeli, a przede wszystkim mistrzyniami olimpijskimi z Tokio. Biało-Czerwone pokonały je ostatni raz w 2010 roku. 

Tabela MŚ w siatkówce kobiet. Tak wygląda "polska" grupa:

  1. Serbia - 17 pkt - bilanś meczów: 6 wygranych/0 przegranych 
  2. Stany Zjednoczone - 15 pkt - 5 wygranych/1 przegrana
  3. Turcja - 14 pkt - 5 wygranych/1 przegrana
  4. Kanada - 11 pkt - 4 wygrane/2 przegrane
  5. Tajlandia - 10 pkt - 4 wygrane/2 przegrane
  6. Dominikana - 11 pkt - 3 wygrane/3 przegrane
  7. Polska -  10 pkt - 3 wygrane/3 przegrane
  8. Niemcy - 7 pkt - 2 wygrane/4 przegrane

Stefano Lavarini, Polska - Serbia, MŚ siatkarek"Opuszczę halę z poczuciem wielkiego żalu". Lavarini podłamany porażką z Serbią

Więcej o: