Niewidzialna wystawa. Polki naprawdę w ten sposób zdobyły kluczowy punkt. Trener rywalek wydał wyrok

Jakub Balcerski
To było jedno z najciekawszych, a zarazem osobliwych zagrań w meczu Polek z Koreankami (3:0). Magdalena Stysiak posłużyła się Kamilą Witkowską, odpychając ją, żeby szybciej zagrała piłkę na skrzydło do Zuzanny Góreckiej. Polki zdobyły punkt, choć w zasadach jest zapis, który zakazuje zagrywania piłki przy pomocy innej zawodniczki. - Ale dotyczy czegoś innego - tłumaczy Sport.pl trener i analityk siatkówki Mark Lebedew.

Sytuacja miała miejsce przy wymianie kończącej drugiego seta wygranego przez Polki 25:18. Zatem Polki zdobyły w ten dziwny sposób jeden z kluczowych punktów spotkania wygranego 3:0 (25:17, 25:18, 25:16).

Zobacz wideo Tyle zarabia Grbić w reprezentacji Polski. Jak wygląda jego przyszłość? [Sport.pl LIVE]

"Czy można w siatkówce wystawić piłkę, nie dotykając jej?". Tak, Stysiak zagrała piłkę Witkowską

Było 24:18, piłka setowa dla Polski, zagrywała Agnieszka Korneluk. Koreanki przyjęły piłkę i zagrały z niej akcję, którą wybroniły zawodniczki trenera Stefano Lavariniego. Piłkę do góry podbiła Joanna Wołosz, a Magdalena Stysiak pchnęła Kamilę Witkowską, sprawiając, że ta szybciej rozegrała piłkę na lewe skrzydło. Wystawa okazała się idealnie wysoka, a świetny atak Zuzanny Góreckiej sprawił, że Polki zdobyły punkt i wygrały drugą partię. Stysiak, jako jedyna świadoma całej sytuacji, od razu zaczęła się śmiać i przytuliła Witkowską, zapewne tłumacząc przy okazji, co się wydarzyło.

Olivia RóżańskiTo był jej mecz. Może najlepszy w karierze. Polki mają alternatywę dla Stysiak

Akcję wychwycił trener siatkówki i ekspert Polsatu Sport na mistrzostwach świata Jakub Bednaruk. "Czy można w siatkówce wystawić piłkę, nie dotykając jej? Ano można. Można rzucić koleżanką w piłkę" - napisał na Twitterze, publikując filmik z całej sytuacji z perspektywy kamer statystyków.

Wyszła z tego trochę niewidzialna wystawa Stysiak. Niby to Witkowska dotyka piłkę, ale kierunek i tempo zagrania piłki pojawiły się dzięki atakującej kadry. Zagranie przypomina podobne ze świata piłki nożnej, gdy często napastnicy wpychają piłkę do bramki przy udziale kolegów z drużyny, nie do końca zorientowanych w tym, co akurat się dzieje. Wielokrotnie mówiło się, że Robert Lewandowski "strzelał gole kolegami".

Czy Stysiak mogła "użyć" Witkowskiej? "Przepis zakazujący pomocy w odbiciu piłki dotyczy innych sytuacji"

Pod wpisem zaczęła się dyskusja o tym, czy takie zachowanie Stysiak w ogóle powinno być dopuszczane przez sędziego. Punkt 9.1.3 zasad gry zatytułowany "Odbicie z pomocą" wskazuje, że "wewnątrz pola gry zawodnikowi nie wolno korzystać z pomocy członka zespołu lub dowolnego przedmiotu w celu odbicia piłki". 

Ale czy na pewno ta sytuacja kwalifikuje się do podciągnięcia pod ten przepis? - Stysiak nikogo nie "używa" w tej akcji - uważa zapytany przez nas trener i analityk siatkówki Mark Lebedew. - Ona rzeczywiście popycha tam Kamilę Witkowską, ale to środkowa zagrywa piłkę na skrzydło. A Stysiak z samą wystawą nie ma nic wspólnego - ocenia szkoleniowiec w rozmowie ze Sport.pl.

Polska - Tajlandia na MŚ w siatkówce. Ergo Arena Gdańsk. Stefano Lavarini"Prężyliśmy muskuły". Trener polskich siatkarek skomentował znakomity początek MŚ

- Przepis, o którym dyskutuje się na Twitterze dotyczy innych sytuacji. Chodzi o wyraźną pomoc innej zawodniczce. Choćby w przypadku siatkarki atakującej z szóstej strefy, która wskoczyłaby na środkową i w ten sposób zbliżyła się do piłki. Wtedy można byłoby mówić o błędzie - twierdzi Lebedew. W przypadku Witkowskiej i Stysiak, środkowa i tak zagrałaby piłkę, tylko zapewne wolniej i mniej dokładnie. 

Wersję eksperta potwierdza międzynarodowy sędzia FIVB z Polski Wojciech Maroszek. "Tu nie było pomocy. Raczej przeszkadzanie. A może wręcz przemoc fizyczna?" - zażartował we wpisie na Twitterze. "Challenge? Po co challenge? Znowu pięć minut przerwy ma być?" - dodał arbiter.

Trener Koreanek nie nazwałby zagrania Stysiak błędem. "To dla mnie normalna sytuacja"

- To nie był błąd. Nie możemy tego tak nazwać - mówi trener Koreanek Cesar Hernandez. - To tak, jakby zastanawiać się, czy jedna blokująca "używa" drugiej do zatrzymania rywalki, jeśli ją dotyka, albo na nią wpada. To dla mnie część gry, normalna sytuacja - dodaje w rozmowie ze Sport.pl.

Hernandez przyznaje też, że w trakcie meczu nie widział dokładnie tej akcji. A nawet jeśli by ją zauważył, to według niego nie miałby, jak jej sprawdzić. Opcje challenge'u raczej nie przewidują weryfikacji sytuacji, w której jedna zawodniczka pomaga zagrać piłkę drugiej. Zgodnie z taką wersją błąd musiałby zatem wychwycić sędzia spotkania.

Siatkarki Polski na mistrzostwach świata 2022Polska gra mecz na szczycie. Gdzie i o której oglądać?

Polki po trzech spotkaniach na mistrzostwach świata są wciąż niepokonane. Mają komplet punktów i w tabeli grupy B zajmują pierwsze miejsce. Wyprzedzają swojego czwartkowego rywala, Dominikanki, które mają siedem punktów. Początek ich meczu z kadrą Stefano Lavariniego zaplanowano na godzinę 20:30. Relacja na żywo na Sport.pl i w aplikacji Sport.pl LIVE.

Więcej o: