Oto najwyższy siatkarz na świecie. Bije wszystkich na głowę. To efekt choroby

Siatkówka to sport, w którym wysoki wzrost jest wielkim atutem. Większość zawodników mierzy około dwóch metrów. Irańczyk Morteza Mehrzad bije wszystkich pod tym względem. Jego ponadprzecięty wzrost jest spowodowany chorobą.

Siatkówka jest jednym z najpopularniejszych sportów na świecie. W przypadku tego sportu bardzo ważną cechą jest wysoki wzrost, który pomaga w szczególności przy wyskokach do siatki. Średni wzrost zawodnika waha się w granicy dwóch metrów. Niektórzy z nich mogą się pochwalić lepszymi warunkami fizycznymi. 

Zobacz wideo Mamed Chalidow kontra maszyna "bokser". Coś niebywałego

Najwyższy siatkarz na świecie to Morteza Mehrzad

Za najwyższego siatkarza na świecie uznaje się Mortezę Mehrzada. Irańczyk jest niesamowicie wysoki i mierzy aż 248. Tak rekordowe warunki fizyczne są spowodowane akromegalią, czyli chorobą, przez którą organizm wydziela zbyt dużo hormonu wzrostu. Zdiagnozowano mu ją w wieku 16 lat. W młodości doznał także wypadku, po którym jego prawa noga przestała rosnąć i obecnie musi poruszać się o kulach. 

W związku z tym Mehrzad nie uprawia znanej powszechnie siatkówki, ale jest zawodnikiem jej wersji na siedząco. To dyscyplina, w której szansę na grę mają osoby z różnymi niepełnosprawnościami.  Co więcej, uważa się go za jedną z największych gwiazd tego sportu. W 2016 roku zdobył z reprezentacją Iranu złoty medal na igrzyskach olimpijskich w Rio De Janeiro. 

Jak wyznał w wywiadzie udzielonym Paralympic.org, siatkówka na siedząco zmieniła jego życie. - Przed rozpoczęciem kariery byłem kompletnie odizolowany od społeczeństwa. Siedziałem w domu przez pięć lat z powodu mojego wzrostu. Wtedy nie mogłem sobie nawet wyobrazić takiej przyszłości. Wszystko zmieniło się, gdy zostałem zaproszony do telewizji i później zaproponowano mi grę w siatkówkę na siedząco. Ten sport to prawdziwy cud, jaki mnie spotkał w życiu. Przed tym ludzie patrzyli na mnie z otwartymi ustami, a teraz chcą robić sobie ze mną zdjęcia i cieszą się, że mnie widzą - wyznał. 

Kolejny trener krytykuje format MŚ w Polsce. Kolejny trener krytykuje format MŚ w Polsce. "To nie była przemyślana decyzja"

Mehrzad dodał także, że sport jest bardzo ważny dla niepełnosprawnych. - Byłem nieśmiały i niezbyt rozmowny, na początku bałem się rozmawiać, ale koledzy z drużyny bardzo dobrze mnie traktowali. Niepełnosprawni nie powinni bać się sportu. Jest dla nich niezbędny i dzięki niemu mogą łatwiej przystosować się do życia - powiedział siatkarz

Najwyższym siatkarzem z kolei, który gra w oryginalną odmianę tego sportu jest Wuttichai Suskara. Tajlandczyk mierzy 222 centymetry i podobnie jak Mehrzad jego nieprzeciętny wzrost jest spowodowany chorobą. W tym przypadku mowa o gigantyzmie. Najwyższym polskim zawodnikiem jest Bartłomiej Lemański. Może się pochwalić 217 centymetrami wzrostu. W 2017 roku zadebiutował w reprezentacji,  stając się najwyższym polskim siatkarzem w historii. 

Michał Kubiak, Piotr Nowakowski i Bartosz KurekDziki Zachód w Turynie. "Weź se, ku***, czelendż". Rola życia Kurka

Więcej o: