FIVB zmienia format siatkarskich MŚ. Radykalnie i absurdalnie

Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej nie przestaje zaskakiwać i już planuje wprowadzenie kolejnych zmian w formacie mistrzostw świata. Jak donosi Filip Czyszanowski z TVP Sport, jedną z głównych modyfikacji ma być zwiększenie liczby uczestników imprezy. W kolejnym turnieju udział wziąć mogą aż 32 zespoły.

Reprezentacja Polski znakomicie spisała się w fazie grupowej mistrzostw świata. Biało-czerwoni triumfowali w spotkaniach z Bułgarią (3:0), Meksykiem (3:0) i Stanami Zjednoczonymi (3:1). Tym samym podopieczni Nikoli Grbicia z kompletem punktów awansowali do 1/8 finału. I choć zajęli trzecią pozycję w ogólnym rankingu (lepszym bilansem setów popisały się Włochy i Serbia), to w kolejnym etapie rozgrywek będą rozstawieni z numerem 1. To efekt zmian wprowadzonych przez Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej (FIVB). Od tego roku gospodarz (Polska i Słowenia) otrzymał gwarancję rozstawienia z numerem 1 i 2 niezależnie od miejsca w rankingu. 

Zobacz wideo Kontrowersyjny format MŚ siatkarzy. Polacy uprzywilejowani. "Bolączka siatkówki od lat"

FIVB planuje kolejne zmiany. Federacja coraz bardziej szokuje

Modyfikacje wprowadzone do regulaminu mistrzostw świata wywołały ogromne kontrowersje. Wielu ekspertów negatywnie wypowiadało się o działalności FIVB. Niezadowoleni byli także trenerzy, a w ich gronie znalazł się Andrea Anastasi. - Nie wiem, dlaczego w przypadku mistrzostw świata jest inaczej i format jest za każdym razem ułożony w inny sposób - zastanawiał się były szkoleniowiec reprezentacji Polski w rozmowie ze Sport.pl

Jednak to nie koniec szalonych pomysłów FIVB. Jak donosi Filip Czyszanowski, dziennikarz TVP Sport, federacja planuje wprowadzić kolejne zmiany. Po pierwsze, działacze nie chcą, by mistrzostwa świata w siatkówce odbywały się w tym samym roku, co mundial w piłce nożnej. W związku z tym impreza miałaby zostać przełożona na lata nieparzyste i odbywać się co dwa lata.

Kolejną ważną zmianą jest także liczba uczestników MŚ. W tym roku w fazie grupowej turnieju udział brały 24 zespoły. Z kolei w kolejnej edycji ich liczba wzrosłaby do 32. "Już nie mogę się doczekać grupy: Tajwan, Chile, Ukraina, Polska. Będzie bitka!" - pisał ironicznie Czyszanowski. 

Ostatnią modyfikacją może być przesunięcie terminu rozgrywania mistrzostw kontynentalnych. Aktualnie odbywają się na przełomie sierpnia i września. Nowym terminem miałby być grudzień. 

Jednak ewentualne zmiany będą dotyczyć kolejnych edycji turnieju. Póki co zawodnicy skupiają się na obecnej rywalizacji. W kolejnym spotkaniu biało-czerwoni zmierzą się z reprezentacją Tunezji. To spotkanie odbędzie się w niedzielę 4 września o godzinie 21 w Gliwicach. Transmisję przeprowadzą TVP1, TVP Sport i Polsat Sport. Spotkanie będzie można oglądać także na stronie sport.tvp.pl oraz platformie Polsat Box Go. Zapraszamy również do śledzenia relacji tekstowej na Sport.pl oraz w aplikacji mobilnej Sport.pl LIVE.

Więcej o: