Tak wygląda droga Polski do złotego medalu MŚ. Na kogo możemy trafić w kolejnych rundach?

Dobiegła końca faza grupowa siatkarskich mistrzostw świata, dzięki czemu poznaliśmy terminarz 1/8 finału, a także potencjalne pary w kolejnych fazach turnieju. W przypadku wygranej nad Tunezją, reprezentację Polski w kolejnych rundach mogą czekać bardzo wymagające spotkania.

Reprezentacja Polski znakomicie poradziła sobie w fazie grupowej. Po dwóch pewnych zwycięstwach nad Bułgarią i Meksykiem (po 3:0), w ostatnim spotkaniu podopieczni Nikoli Grbicia wygrali 3:1 ze Stanami Zjednoczonymi i awansowali do 1/8 finału. Wiadomo już, z kim mogą zagrać w kolejnych rundach.

Zobacz wideo Kontrowersyjny format MŚ siatkarzy. Polacy uprzywilejowani. "Bolączka siatkówki od lat"

Terminarz meczów 1/8 finału siatkarskich mistrzostw świata

Pierwszego dnia rywalizacji w fazie pucharowej, a więc 3 września zmagania w Lublanie rozpoczną się od starcia współgospodarzy, Słoweńców (drugie miejsce w grupie D) z Niemcami (trzeci zespół z klasyfikacji ekip z trzecich miejsc), których trenerem jest Michał Winiarski. Później dojdzie do pojedynku Holandii (lider grupy F) z Ukrainą (drugi zespół grupy A). Starcia te zaplanowano na godziny 18:00 i 21:00.

4 września w Gliwicach odbędzie się starcie reprezentacji Polski (lider grupy C) z Tunezją (czwarta ekipa z klasyfikacji drużyn z trzecich miejsc), a także pojedynek USA (druga drużyna grupy C) z Turcją (druga ekipa grupy E). Spotkania te zaplanowano na godziny 17:30 i 21:00.

Dzień później, ponownie w stolicy Słowenii, odbędą się starcia reprezentacji Włoch (lider grupy E) z Kubą (druga drużyna z klasyfikacji ekip z trzecich miejsc), a także Francji (lider grupy D) z Japonią (drugi zespół grupy B). Mecze te odbędą się w godzinach 18:00 i 21:00.

Ostatniego dnia rywalizacji w 1/8 finału mistrzostw świata dojdzie do pojedynków Serbii (lider grupy A) z Argentyną (najlepsza z ekip z trzecich miejsc), a także Brazylii (lider grupy B) z Iranem (drugi zespół grupy F). Spotkania te odbędą się w godzinach 17:30 i 21:00.

Potencjalni rywale Polski w fazie pucharowej MŚ

Reprezentacja Polski po ewentualnym pokonaniu Tunezji trafi w ćwierćfinale na zwycięzcę pary USA - Turcja. Amerykanie będą faworytami tego meczu, dlatego istnieje spore prawdopodobieństwo, że dojdzie do powtórki ostatniego grupowego starcia, w którym biało-czerwoni wygrali 3:1.

Idąc dalej, ewentualna wygrana z siatkarzami ze Stanów Zjednoczonych sprawi, że Polacy mogą trafić na Serbów, którzy w 1/8 zagrają z Argentyną, a także Brazylię czy Iran. Z tego grona najtrudniejszym rywalem wydają się być Brazylijczycy. Dopiero w dalszych etapach fazy pucharowej biało-czerwoni mogą wpaść na takie drużyny, jak Słowenia, Francja czy Włochy. To cieszy, bo ci pierwsi od lat są naszym przekleństwem, a Francuzi będący duży faworytem do wygrania MŚ ograli nas stosunkowo niedawno na igrzyskach olimpijskich w Tokio. 

Pary 1/8 finału mistrzostw świata:

 • Słowenia - Niemcy (3 września)
 • Holandia - Ukraina (3 września)
 • Polska - Tunezja (4 września)
 • USA - Turcja (4 września)
 • Włochy - Kuba (5 września)
 • Francja - Japonia (5 września)
 • Serbia - Argentyna (6 września)
 • Brazylia - Iran (6 września)

Pary ćwierćfinałowe mistrzostw świata:

 • Polska/Tunezja - USA/Turcja
 • Serbia/Argentyna - Brazylia/Iran
 • Słowenia/Niemcy - Holandia/Ukraina
 • Włochy/Kuba - Francja/Japonia

Pary półfinałowe mistrzostw świata:

 • Polska/Tunezja/USA/Turcja - Serbia/Argentyna/Brazylia/Iran
 • Słowenia/Niemcy/Holandia/Ukraina - Włochy/Kuba/Francja/Japonia
Więcej o: