Siatkarski brylant zmieni zaufanego człowieka Grbicia? Polska ma najlepszego na całym turnieju

Jakub Balcerski
- Największą siłą polskiej kadry jest jej stabilność na wszystkich pozycjach - mówi Mark Lebedew, były trener Słoweńców i analityk siatkarski, o Polakach po fazie grupowej MŚ. Wskazuje też, czy dokonałby zmiany w wyjściowej szóstce Polaków i za Aleksandra Śliwkę wstawił Tomasza Fornala.

Polscy siatkarze już w niedzielę zagrają o wejście do ćwierćfinału domowych mistrzostw świata. W meczu 1/8 finału zmierzą się z Tunezją. Do tej pory wygrali wszystkie mecze - Bułgarią, Meksykiem i USA. Tylko z tym ostatnim rywalem stracili seta. 

Zobacz wideo

Lebedew zachwycony Kurkiem. "To najlepszy atakujący na turnieju"

O analizę gry drużyny trenera Nikoli Grbicia poprosiliśmy niedawnego trenera reprezentacji Słowenii, analityka siatkarskiego i byłego asystenta Vitala Heynena, Marka Lebedewa.

Karol KłosPolski siatkarz tatuażami protestuje przeciw wojnie. "Mają bardzo mocny przekaz. Właśnie taki powinien być"

- Największą siłą polskiej kadry jest jej stabilność na wszystkich pozycjach - twierdzi Australijczyk. - Bartosz Kurek to najlepszy atakujący wśród wszystkich drużyn na tym turnieju. Większość pozostałych zespołów do zdobywania kluczowych punktów wykorzystuje zawodników na pozycji numer 4, a Polacy z Kurkiem są bardziej elastyczni - ocenia Lebedew. I dodaje, że nie można zapominać, jak dużą przewagę dają polskim siatkarzom kibice.

Środek i zagrywka nie powinny być bolączką Polaków. "Problemy wynikały bardziej z taktyki"

W nowoczesnej siatkówce najważniejszym elementem, który potrafi stworzyć największą różnicę w pojedynczym meczu, wydaje się być zagrywka, a zatem także blok, który bezpośrednią się z nią łączy. - Serwisy Polaków wyglądały dobrze, choć USA nie jest też zbyt stabilną drużyną w przyjęciu. Ciężko być tu czegoś pewnym - wskazuje Lebedew. 

W przypadku bloku może martwić jedna statystyka. Dwóch najlepszych blokujących po stronie Polaków to Mateusz Bieniek (7 punktów) i Karol Kłos (4 punkty). Dwóch lepszych zawodników w tym elemencie ma co najmniej kilka reprezentacji. Ale łącznie Polacy zgromadzili w tym elemencie 26 punktów - mniej niż sześć innych drużyn pozostających na turnieju. - Nie zgodzę się, że Polacy mają zdecydowanie gorszych blokujących od innych drużyn. Bieniek może i jest lepszy w ataku i zagrywce, ale Kochanowski naprawdę świetnie stawia blok. Problemy Polaków w tym elemencie w ostatnich miesiącach wynikały bardziej z taktyki niż z jakości poszczególnych zawodników. A przeciwko USA już i założenia taktyczne wyglądały dobrze - tłumaczy Mark Lebedew.

Fornal za Śliwkę? "Nie ma powodu, żeby się martwić"

Po fazie grupowej widać, że w polskiej kadrze trenera Grbicia znów pojawiły się dwaj bardzo silni skrzydłowi. Podobnie jak przez większość zeszłego sezonu w świetnej formie byli Wilfredo Leon i Bartosz Kurek. - Najważniejszy jest balans. Z Leonem tendencją było wystawianie każdej piłki do niego. Kurek też potrzebuje dużo atakować, więc czasem nie wystarczało piłek dla każdego. Teraz żaden zawodnik nie musi już uderzać tak często, jak Leon, pojawia się choćby więcej szans dla Bieńka. Stąd łatwiej znaleźć balans. Janusz gra dobrze, choć chciałbym zobaczyć u niego bardziej agresywny styl, ale to tylko moje preferencje - opisuje Lebedew.

Polscy siatkarze awansowali do 1/8 finału MŚ siatkarzyNumer 1 komplikuje Polsce sytuację. Siatkarskie MŚ na fałszywym wzorze

Zapytaliśmy szkoleniowca także o sprawę ewentualnej wymiany Aleksandra Śliwkę na Tomasza Fornala. Śliwka wyglądał słabo w meczu z USA, został zmieniony przez zawodnika Jastrzębskiego Węgla, a ten znów błysnął, jak siatkarski brylant i pokazał Grbiciowi, że nie musi go trzymać na ławce. - Według mnie w przypadku Śliwki mecz z USA był jednorazową sprawą. Nie ma powodu, żeby się martwić. Zwłaszcza ze wsparciem w postaci Fornala. Naprawdę to nie miałoby sensu - wskazuje Australijczyk.

Polska - Bułgaria, MŚ siatkarzy, siatkówkaAnastasi nie wytrzymał szopki na MŚ. I apeluje. "Zupełnie niezrozumiałe"

Początek spotkania z Tunezją o godzinie 21:00 w Arenie Gliwice. W ćwierćfinale MŚ Polacy mogą trafić na Turcję lub USA. Relacja na żywo na Sport.pl i w aplikacji Sport.pl LIVE.

Więcej o: