Co się dzieje po żółtej kartce w siatkówce? Zaskoczenie. Czerwona to wyższy poziom

Podobnie jak w innych dyscyplinach sportowych, także w siatkówce sędziowie mają sposoby na to, by ukarać zawodników. Gracze mogą utrzymać ustne upomnienie, żółtą lub czerwoną kartkę. W jakich sytuacjach siatkarze mogą zostać ukarani?

Ciężkie naruszenia mogą skończyć się wykluczeniem z gry lub dyskwalifikacją. Częściej jednak kibicie widzą, jak sędzia dyscyplinuje zawodników poprzez rozmowę lub pokazując kartki. Karani w ten sposób mogą być także trenerzy czy członkowie kadry. Co oznacza żółta kartka w piłce siatkowej?

Zobacz wideo Niesamowity trening Roberta Lewandowskiego. Był jak Spiderman

Siatkówka - zasady. Co się dzieje, jeśli zawodnik otrzyma żółtą kartkę?

W meczu siatkarskim jest więcej przerw, niż na przykład w piłce nożnej, dlatego sędzia ma też więcej możliwości, by przywrócić zawodników do porządku. Sędzia zazwyczaj upomina kapitana zespołu, a nawet przywołuje do siebie trenera. W trakcie rozmowy arbiter dokładnie wyjaśnia, jakie zachowanie jest powodem upomnienia ustnego. Zwykle dotyczą one mniej istotnych przewinień lub niewłaściwego zachowania.

Upomnienie ustne w siatkówce może dotyczyć:

 • dyskutowania z sędziami na temat sposobu interpretacji danej akcji;
 • wykonania obraźliwych gestów lub wypowiedzenie niestosownych słów w kierunku zawodników, sędziego lub kibiców;
 • umyślne opóźnianie gry;
 • tworzenie tzw. zasłony, czyli umyślne utrudnianie przeciwnikom obserwowania ruchów zagrywającego;
 • nadmierne wyrażanie ekscytacji z wygranej akcji i kierowanie tych emocji jednoznacznie w stronę przegranej drużyny.

Przeczytaj więcej aktualnych informacji o sporcie na stronie głównej Gazeta.pl.

Co oznacza żółta kartka w piłce siatkowej?

Jeśli ustne upomnienia nie wystarczą lub przewinienia zawodników są poważniejsze, sędzia może wykorzystać np. żółtą kartkę, która jest oficjalnym upomnieniem. Od 2013 roku nie wiążę się już ona z utratą punktu. Za co siatkarz może otrzymać żółtą kartkę? Głównie dotyczy to niewłaściwych zachowań, takich jak:

 • odmowa podania piłki drużynie przeciwnej;
 • kopanie piłki i szarpanie siatki, które sędzia zinterpretuje jako objaw złości;
 • dyskutowanie z sędzią;
 • bycie obraźliwym, agresywnym lub grubiańskim;
 • zaburzanie płynności gry, stosowanie taktyki opóźniającej;
 • gdy upomnienie słowne było nieskuteczne i zawodnik ponownie zaczął niewłaściwie się zachowywać.

Jaka kara za żółtą kartkę w siatkówce?

Otrzymanie żółtej kartki w siatkówce nie skutkuje żadną karą, poza wpisaniem takiego upomnienia do protokołu meczowego. Kary przyznawane są zawodnikowi np. po jednoczesnym pokazaniu dwóch kartek - żółtej i czerwonej.

Co oznacza czerwona kartka w siatkówce?

W przeciwieństwie do żółtej, czerwona kartka w siatkówce oznacza już utratę punktu. Ukarany nią może być zarówno zawodnik, jak i trener w przypadku ponownego upomnienia lub poważnego naruszenia zasad gry. Dla siatkarza jest to ostatnie ostrzeżenie przed wykluczeniem go z gry. Za co można dostać czerwoną kartkę?

 • Za uporczywe używanie wulgaryzmów i agresywne zachowanie - mimo upomnień sędziego;
 • Za rażący brak szacunku do zasad gry;
 • Za powielanie zachowania lub działania, które były wcześniej powodem upomnienia lub żółtej kartki.

Pokazanie żółtej i czerwonej kartki wobec zawodnika oznacza wykluczenie danego zawodnika z gry do czasu zakończenia seta. W przypadku trenera, nie może on dawać zawodnikom wskazówek - również aż do momentu zakończenia danego seta. Ukarana osoba siada w tzw. polu kar, które mieści się za ławką rezerwowych.

Najsurowszą karą w siatkówce jest dyskwalifikacja, która oznacza, że dany gracz lub trener nie mają prawa brać udziału w grze aż do końca trwania spotkania. Osoba taka nie ma też prawa przebywać na boisku. Aby zasygnalizować dyskwalifikację, sędzia najpierw pokazuje żółtą, a potem czerwoną kartkę.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.