Oto nowa formuła MŚ w siatkówce. Polska mocno uprzywilejowana

W piątek 26 sierpnia polscy siatkarze rozpoczną walkę o obronę tytułu mistrzów świata. Warto zwrócić uwagę, że w porównaniu do MŚ 2018 znacznie zmieniła się formuła mistrzostw świata, która uległa uproszczeniu. W dodatku podopieczni Nikoli Grbicia w przypadku awansu z grupy na pewno będą najwyżej rozstawioną drużyną.

Mistrzostwa świata w siatkówce mężczyzn odbędą się w dniach 26 sierpnia - 11 września w Polsce i Słowenii. Początkowo turniej miał się odbyć w Rosji, jednak z uwagi na agresję kraju na Ukrainę zdecydowano się na zmianę organizatora. Tegoroczna edycja będzie się znacznie różniła od poprzednich.

Zobacz wideo Wilfredo Leon pokazał, jakie ćwiczenia wykonuje podczas rehabilitacji po operacji kolana

Na MŚ 2018 drużyny grały w czterech sześciozespołowych grupach, z których wychodziły cztery najlepsze ekipy. W drugiej fazie 16 zespołów zostało podzielonych na 4 grupy, ale tu sytuacja się komplikowała: oprócz zwycięzców grup wychodziły również dwie najlepsze ekipy z drugich miejsc. A w 3. rundzie MŚ... znów czekała nas faza grupowa. Tym razem to dwie grupy po trzy drużyny. Do półfinałów wychodziły po dwie drużyny (zwycięzcy grup grali z drugimi drużynami). 

Na MŚ 2014 w Polsce format wyglądał podobnie: w 1. fazie 24 ekipy zostały podzielone na cztery sześciozespołowe grupy. Do drugiej fazy wchodziły po cztery najlepsze zespoły. Nieco inaczej wyglądała druga faza grupowa: w niej utworzone zostały dwie ośmiozespołowe grupy. Ale jako że grupy były łączone (A i D, B i C) każda drużyna rozgrywała cztery mecze w tej fazie (dzięki zachowaniu wyników z 1. fazy). W 3. fazie grupowej było jak na MŚ 2018: sześć zespołów podzielonych na dwie grupy po trzy zespoły, z których wyłaniani byli półfinaliści. 

Nowa formuła mistrzostw świata. Co uległo zmianie? Reprezentacja Polski trafi na najsłabszego rywala w fazie pucharowej

Najważniejszą zmianą jest znaczne skrócenie i ułatwienie drogi do tytułu. Na początek drużyny rozegrają trzy spotkania w fazie grupowej. Do 1/8 finału awansują dwa najlepsze zespoły z każdej grupy i cztery najlepsze drużyny z klasyfikacji 3. miejsc. O kolejności w grupie będzie decydować przede wszystkim liczba wygranych spotkań. Następnie brane pod uwagę będzie liczba zdobytych punktów, stosunek setów i stosunek małych punktów. 

Wygrani fazy grupowej rozpoczną walkę w 1/8 finału. Pary pierwszej rundy fazy pucharowej zostaną dobrane na podstawie zestawienia szesnastu ekip (1–16, 2–15, 3–14, 4–13, 5–12, 6–11, 7–10, 8–9). Ważną informacją dla Polski i Słowenii jest fakt, że w przypadku awansu, te drużyny zostaną rozstawione najwyżej z numerami 1 i 2. Wyżej będzie ten zespół, który będzie miał lepszy wynik po fazie grupowej.

To sprawia, że obrońcy tytułu mogą w 1/8 finału trafić na znacznie słabszego przeciwnika, teoretycznie najgorszego w tej fazie. Pozostałe drużyny zostaną rozstawione na podstawie wyników z fazy grupowej. 

Porażka w meczach fazy pucharowej oznacza odpadnięcie z turnieju. Zwycięzcy spotkań 1/8 awansują do ćwierćfinałów. W nich utworzone zostaną następujące pary:

  • zwycięzcy starć 1-16 i 8-9
  • zwycięzcy starć 2-15 i 7-10
  • zwycięzcy starć 3-14 i 6-11
  • zwycięzcy starć 4-13 i 5-12

Cztery najlepsze drużyny zmierzą się w dwóch półfinałach. Jeśli Polska awansowałaby do półfinału, to jako drużyna rozstawiona z numerem 1 zmierzyłaby się w nim z ekipą rozstawioną z numerem 4., 13., 5. lub 12. To oznacza też, że wiemy, że z drugim współgospodarzem MŚ (Słowenią) możemy zagrać dopiero w finale lub w meczu o 3. miejsce (oba zostaną rozegrane w Polsce).

Format rozgrywek MŚ 2022 w siatkówceFormat rozgrywek MŚ 2022 w siatkówce FIVB

Łącznie podczas tegorocznej edycji zostaną rozegrane 52 spotkania. Początkowo liczba zaplanowanych meczów wynosiła 70. Drużyny miały zmierzyć się w trzech fazach grupowych, które miały wyłonić czterech półfinalistów. Droga do najlepszej "czwórki" została jednak znacznie ułatwiona. Dla porównania w 2018 roku rozegrano łącznie 94 spotkania, a w 2014 roku aż 103.

Michał Bryl i Bartosz ŁosiakPolacy zagrali o medal. Nie udało się. Szwankowała komunikacja

Mistrzostwa świata siatkarzy: podział na grupy i terminarz rozgrywek

W tegorocznych mistrzostwach udział wezmą 24 drużyny, które zostały podzielone na sześć grup. Spotkania fazy grupowej zostaną rozegrane w katowickim Spodku i w Arena Stozice w Lublanie.

  • Grupa A - Serbia, Tunezja, Ukraina, Portoryko (Katowice)
  • Grupa B - Brazylia, Kuba, Japonia, Katar (Lublana)
  • Grupa C - Polska, Stany Zjednoczone, Meksyk, Bułgaria (Katowice)
  • Grupa D - Francja, Niemcy, Słowenia, Kamerun (Lublana)
  • Grupa E - Włochy, Chiny, Turcja, Kanada (Lublana)
  • Grupa F - Iran, Holandia, Argentyna, Egipt (Lublana)

Jakub Kochanowski, Polska - USA, reprezentacja Polski, Liga Narodów siatkarzyKochanowski brylował wśród rezerwowych, po czym dostał nagrodę. Tonuje nastroje

Mecze fazy grupowej zostaną rozegrane w dniach 26-31 sierpnia. Spotkania 1/8 finału zaplanowano na 3-6 września. Te odbędą się w Lublanie oraz w Arenie Gliwice. Również w tych halach zostaną rozegrane ćwierćfinały, które odbędą się w dniach 7 i 8 września. Cztery najlepsze drużyny przeniosą się do Katowic, gdzie powalczą w strefie medalowej. Półfinały zaplanowano na sobotę 10 września. Finał i mecz o brązowy medal odbędą się w niedzielę 11 września. 

Więcej o: