Co z Wilfredo Leonem? Grbić widzi go codziennie. Niepokojące słowa

- Widzę Wilfredo teraz codziennie. Nawet jeśli jest on do przodu z dochodzeniem do zdrowia, wciąż nie jest w stanie trenować sześć na sześć - powiedział Nikola Grbić w rozmowie z TVP Sport o sytuacji zdrowotnej Wilfredo Leona. Czy siatkarz zagra na zbliżających się MŚ? - To nie jest łatwa sytuacja - podkreślił selekcjoner.

Polska i Słowenia są dwoma organizatorami tegorocznych mistrzostw świata w siatkówce, które odbędą się w terminie 26 sierpnia - 11 września. Nasza reprezentacja trafiła do grupy C, a jej rywalami będą Bułgaria, Meksyk i USA. Wszystkie mecze Biało-Czerwonych odbędą się w katowickim Spodku. W nim rozegrany zostanie też finał i mecz o trzecie miejsce. Polska ma szansę na trzeci tytuł mistrzów świata z rzędu.

Zobacz wideo Wilfredo Leon pokazał, jakie ćwiczenia wykonuje podczas rehabilitacji po operacji kolana

Nikola Grbić przekreślił Leona? "Nie mówię, że na sto procent nie pojedzie"

Nikola Grbić ma więc jeszcze trochę czasu, aby odpowiednio poukładać skład, który powoła na turniej. Formę zawodników ocenia na podstawie meczów siatkarskiej Ligi Narodów, a także podczas zgrupowania reprezentacji Polski, które trwa od kilku dni. Jednym z siatkarzy, który może nie zmieścić się w 14-osobowym składzie, jest Wilfredo Leon. Przyjmujący walczy z czasem, aby zakończyć rehabilitację i być w pełni gotowym do meczów o stawkę. Kilka tygodni temu przeszedł operację kolana.

Kontrowersyjny transfer Góreckiej. Po transferze wbija ostrą szpilkę: WreszcieKontrowersyjny transfer Góreckiej. Po transferze wbija ostrą szpilkę: Wreszcie

Więcej treści sportowych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

- Widzę Wilfredo teraz codziennie. Nawet jeśli jest on do przodu z dochodzeniem do zdrowia, wciąż nie jest w stanie trenować sześć na sześć. Gdy wchodzi się na boisko i nie jest się w stu procentach gotowym, nie posiada się włączonych mechanizmów mówiących, kiedy należy przystopować. Nie myśli się o tym, by zadbać o odpowiedni ruch i danie z siebie tylko tyle, na ile stać ciało. Chce się dać wszystko niezależnie od stanu zdrowia. W końcu w głowie zawsze jest się gotowym na sto procent. W tej sytuacji byle skok lub wykonanie zagrania w siatkówce może znacznie zwiększyć ryzyko kontuzji i mówię tu nie tylko o kolanie - powiedział selekcjoner o aktualnej sytuacji Leona w rozmowie z TVP Sport.

Grbić naturalnie zwrócił uwagę na to, że widać dużą poprawę u siatkarza, ale dotyczy to wyłącznie ćwiczeń indywidualnych. Siatkówka jest grą zespołową, w której mają działać ze sobą wszystkie jednostki. Jako przykład podał współpracę Leona z Marcinem Januszem, z którym nigdy nie grał. A w trakcie mistrzostw nie będzie miał wielu szans na odpowiedni trening z resztą drużyny.

 - Nie będzie wiele możliwości, by trenować sześć na sześć. Czy wyobrażasz sobie Wilfredo grającego pierwszy mecz w ćwierćfinale przeciwko silnemu rywalowi? I to bez gry przez trzy miesiące? Presja spoczywająca na nim i na całej drużynie byłaby ogromna - podkreślił Grbić. 

Wilfredo LeonOstatnia prosta ws. Wilfredo Leona na MŚ. "By potem nie kulał"

Czy szanse Leona są więc całkowicie przekreślone? - Nie mówię jednak, że na sto procent Wilfredo nie pojedzie na mistrzostwa świata. Podkreślam tylko, że przy tym scenariuszu występuje mnóstwo możliwych trudności - odpowiedział selekcjoner, który przyznał, że kieruje się w tej sytuacji rozsądkiem. Przyznał, że musi brać pod uwagę wszystkie scenariusze, a całość nie jest dla niego łatwa. 

Więcej o: