Ostra reakcja Grbicia na rewolucyjną zmianę FIVB. "Próbują skopiować NBA"

Jakub Balcerski
Władze światowej siatkówki zapowiadają rewolucję w oprawie najważniejszych międzynarodowych meczów. Podczas finałów Ligi Narodów przeprowadzane będą wywiady z trenerami i to nie po meczach, a między drugim a trzecim setem. - W FIVB próbują skopiować NBA, ale muszą zrozumieć, że siatkówka nią nie jest - mówi Sport.pl niezadowolony trener reprezentacji Polski Nikola Grbić.

Zmiana przygotowana przez Międzynarodową Federację Siatkówki (FIVB) i spółkę Volleyball World docelowo ma "jeszcze bardziej zbliżyć kibiców do sportu i zaprezentować im produkt zachęcający do dalszego śledzenia siatkówki". Jest naturalnym krokiem do podniesienia atrakcyjności widowiska dla telewizyjnych kibiców.

Zobacz wideo Rewolucja czy ewolucja u polskich siatkarzy? Kurek: Zobaczymy na boisku. Kadra to nie przedszkole

Nowy pomysł na uatrakcyjnienie meczów siatkówki. Będą wywiady pomiędzy setami

Jak dokładnie będą wyglądać rozmowy z trenerami obu drużyn w trakcie meczu? Podczas finałów tegorocznej Ligi Narodów w Ankarze i Bolonii, w trakcie przerwy pomiędzy drugim a trzecim setem, szkoleniowcy zostaną zaproszeni do tzw. "flash zony", czyli przed małą ściankę z logotypami sponsorów. Tam porozmawiają po angielsku z komentatorami spotkań z ramienia spółki Volleyball World, co najprawdopodobniej będzie pokazywane w międzynarodowym przekazie telewizyjnym ze spotkania.

Działacze mają dopilnować, żeby wywiady nie przeszkadzały trenerom w chwili, gdy będą instruować zawodników po zakończonej partii. Przed meczem poinstruują ich także, gdzie i kiedy będą rozmawiać z komentatorami. FIVB "jest przekonane, że kibice docenią tę zmianę".

Grbić wściekły na FIVB. "Działacze powinni porozmawiać z trenerami przed wprowadzeniem czegoś takiego"

O opinię na temat wywiadów w trakcie meczów poprosiliśmy Nikolę Grbicia, trenera polskich siatkarzy. Serbowi nowatorski pomysł światowej federacji nie przypadł do gustu. - W FIVB próbują skopiować NBA, ale muszą zrozumieć, że siatkówka nią nie jest - mówi Grbić. 

- Myślę, że działacze powinni porozmawiać z trenerami przed wprowadzeniem czegoś takiego, a nie po prostu postawić ich przed faktem dokonanym i o tym powiedzieć - dodaje niezadowolony selekcjoner polskiej reprezentacji. 

FIVB w liście do trenerów, dziennikarzy i krajowych związków informuje jednak, że decyzję o wprowadzeniu takich wywiadów zatwierdziła komisja trenerów. W niej dyrektorem jest trener tureckich siatkarek Giovanni Guidetti. Członkowie komisji to także: trener Amerykanek Karch Kiraly, trener Japonek Phillipe Blain, były trener francuskich siatkarzy Laurent Tillie, do niedawna trenerka Chinek Lang Ping, Koreańczyk Park Ki-Won, była trenerka Japonek Kumi Nakada i trener Brazylijek Ze Roberto. Ze środowiska męskiej siatkówki w komisji jest raptem dwóch szkoleniowców, którzy dodatkowo nie pracują obecnie z żadną z drużyn.

Trener Słoweńców zaciekawiony zmianą: Może kibice są tym zainteresowani

To, że FIVB nie rozmawiało z innymi trenerami o zmianie, potwierdza nam także Mark Lebedew. Australijczyk zajmujący się słoweńskimi siatkarzami podkreśla, że chciałby, żeby federacja więcej rozmawiała ze szkoleniowcami, ale - w przeciwieństwie do niezadowolonego Grbicia - o samych wywiadach ma raczej pozytywne zdanie. - Inne dyscypliny też tak robią, więc może kibice są tym zainteresowani. Jestem zaciekawiony tym, jak to wypadnie i jak będzie funkcjonowało - mówi Lebedew.

Poza wspomnianą NBA, która od lat wytycza standardy w oprawie swoich meczów, wywiady w trakcie spotkań obecne są choćby w baseballowej lidze MLB, testowane były w tenisie, a także uczelnianych rozgrywkach w USA - głównie w koszykówce i baseballu. Rozmówki w przerwach spotkań przeprowadzane są także w Polsce - pomiędzy połowami meczów piłkarskiej Ekstraklasy, gdy piłkarzy przepytują dziennikarze Canal+, czy w Energa Basket Lidze, gdzie trenerzy odpowiadają na pojedyncze pytania między pierwszą i drugą oraz trzecią i czwartą kwartą spotkań przy okazji najważniejszych meczów transmitowanych przez Polsat.

Więcej o:
Copyright © Agora SA