"Macie fantastyczną generację". Polscy siatkarze silniejsi od Brazylii nie tylko w rankingu FIVB?

Jakub Balcerski
Polscy siatkarze zaczynają drugi turniej tegorocznej Ligi Narodów. Pierwszy raz w roli lidera rankingu FIVB i od razu poprzednim liderem, Brazylią. - Polska ma teraz lepszą grupę zawodników. Macie fantastyczną generację skrzydłowych - chwali kadrę Nikoli Grbicia dziennikarz portalu Web Volei Daniel Bortoletto.

Pierwszy turniej Ligi Narodów w wykonaniu polskich siatkarzy był swego rodzaju testem, sprawdzianem dla nowych graczy i pretendentów do gry w szóstce. Wypadł nadspodziewanie dobrze: Polacy z Ottawy wrócili z trzema zwycięstwami, w tym wygraną z mistrzami olimpijskimi z Francji. Przegrali tylko z Włochami, choć przez moment i to spotkanie układało się po ich myśli. 

Zobacz wideo Grbić nie obiecuje zwycięstwa nawet w meczu towarzyskim. „A co dopiero mówić o Lidze Narodów czy mistrzostwach świata"

Nikola Grbić dostał nie tylko obszerny materiał do analizy gry swoich zawodników, ale kilku z nich mogło nowego selekcjonera przyprawić o ból głowy - choćby Jan Firlej, Karol Burtyn, czy Bartosz Kwolek. Teraz do gry wkracza jednak bardziej doświadczona i zaufana grupa Serba. Na boisku w Sofii pojawią się kapitan Bartosz Kurek, czy zawodnicy ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, którzy odpoczęli już po znakomitym sezonie zwieńczonym zdobyciem potrójnej korony. A Grbić przekona się, jak dużym potencjałem dysponuje.

Kamil Semeniuk i Nikola GrbićSemeniuk może być najważniejszym siatkarzem kadry Grbicia. "Nowy rozdział"

Polska wyprzedziła Brazylię w rankingu FIVB. Historyczna zmiana

Dzięki wynikom z Kanady Polacy osiągnęli coś historycznego - po raz pierwszy zostali liderami rankingu Międzynarodowej Federacji Siatkówki (FIVB). Po raz pierwszy na jego szczycie nie było też Brazylii, czyli ich najbliższego rywala. Wszystko przez wprowadzone w 2020 roku nowe zasady tworzenia zestawienia.

Kiedyś najważniejszy był wynik na największych turniejach. Przez to Polacy, choć dwukrotnie zdobywali tytuł mistrzów świata, nie mogli wyprzedzić Brazylijczyków, głównie przez słabsze wyniki na igrzyskach, w trakcie których zatrzymywali się na ćwierćfinałach. Teraz w rankingu liczy się każdy rozgrywany mecz. A zwłaszcza takie, gdzie wynikiem jest sensacyjna porażka z niżej notowaną drużyną. Wówczas zespół traci o wiele więcej punktów, niż przy spodziewanym rezultacie. Prawdopodobieństwo uzyskania sześciu różnych wyników na podstawie bieżących wyników drużyn i historycznych danych wylicza specjalny algorytm. Ranking aktualizuje się po każdym spotkaniu, które się do niego zalicza.

Olivia Różański, reprezentacja Polski siatkarekRóżański wybrała Polskę kosztem Francji. "Usłyszałam, że jestem najgorsza, beznadziejna"

Tym samym po porażkach Brazylijczyków z USA, a zwłaszcza z Chinami, Polacy wyprzedzili Canarinhos. - Czy jesteśmy źli, że straciliśmy prowadzenie? Nie widzę dużo narzekań ze strony naszych kibiców, nawet jeśli to faktycznie głównie sprawa nowego rankingu. Przegraliśmy dwa mecze w pierwszym turnieju, więc było jasne, że Polska prędzej czy później nas wyprzedzi - mówi Sport.pl redaktor naczelny portalu Web Volei z Brazylii, Daniel Bortoletto.

Brazylijski dziennikarz chwali polskich siatkarzy. "Macie fantastyczną generację skrzydłowych"

- W tym momencie Polska ma lepszą grupę graczy w porównaniu do Brazylii - przyznaje Bortoletto. - Macie fantastyczną generację skrzydłowych. A dzięki temu, że wracają Bartosz Kurek, Kamil Semeniuk, czy Olek Śliwka, zwiększają się szanse waszego zespołu. To Polska jest faworytem środowego meczu - uważa. 

Jak Bortoletto typuje wynik? - Mecze Brazylii z Polską to już taki siatkarski klasyk, bardzo wyczekiwany mecz. I w takich meczach trzeba zrozumieć, że możliwy jest w zasadzie każdy wynik - ocenia dziennikarz Web Volei.

Mistrzostwa Europy w siatkówce. Polacy w ćwierćfinale w pięknym stylu pokonali w Ergo Arenie Rosję. Bartosz KurekHit Polska - Brazylia w Lidze Narodów. Gdzie i o której oglądać? [TRANSMISJA TV]

Mecz z Brazylią wskazówką dla Polski? "Możemy zobaczyć, w jakim miejscu jesteśmy"

- Wszyscy czekaliśmy, kiedy chłopaki wrócą z Ottawy i wreszcie będzie można na treningu pograć sześciu na sześciu. Widziałem, że głód siatkówki miał już w sobie każdy z nas. Ja już się nie mogę doczekać pierwszego w tym sezonie wyjścia na boisko w stroju reprezentacji - mówi Sport.pl przed turniejem w Sofii Kamil Semeniuk. - Brazylia od lat to dobry standard, do którego można mierzyć. Będziemy mogli zobaczyć, w jakim miejscu jesteśmy. Jestem spokojny. Jeśli zagramy tak, jak prezentujemy się na treningach, to będziemy mieli swoje szanse - wskazuje natomiast Bartosz Kurek w rozmowie z polsatsport.pl.

Początek spotkania z Brazylią w Lidze Narodów w środę o 16:00. Relacja na żywo na Sport.pl i w aplikacji Sport.pl LIVE. W kolejnych spotkaniach w Sofii Polacy zagrają z Kanadą, Australią i USA.

Więcej o: