Zwycięski debiut Nikoli Grbicia. Polacy pewnie wygrywają na start Ligi Narodów

Jakub Balcerski
Zwycięski debiut Nikoli Grbicia w roli trenera reprezentacji Polski siatkarzy. Jego zawodnicy ograli Argentynę 3:0 (25:21, 25:22, 25:23) w pierwszym meczu turnieju Ligi Narodów w Ottawie.

Pomimo składu bez kilku kluczowych zawodników, braku zgrania po zaledwie kilku tygodniach wspólnej pracy na treningach i presji pierwszego meczu o stawkę w sezonie Polacy wyglądali na bardzo pewnych siebie. Argentyńczycy mogli grać na podobnym poziomie, ale kadra Nikoli Grbicia wykorzystywała niemal każdy ich błąd. 

Zobacz wideo Grbić nie obiecuje zwycięstwa nawet w meczu towarzyskim. „A co dopiero mówić o Lidze Narodów czy mistrzostwach świata"

Kontrola, bloki i Argentyna nie mogła zatrzymać Polaków

Pierwszą partię Polacy kontrolowali, odkąd osiągnęli pierwszą trzypunktową przewagę (12:9). Nie dali już sobie odebrać prowadzenia do końca partii. Świetnie radził sobie silnymi uderzeniami na prawym ataku Maciej Muzaj, dobrze wyglądało też to, jak grę prowadził rozgrywający Jan Firlej. Argentyńczycy ostatecznie przegrali 21:25. 

Chaos wokół MŚ siatkarzy. Włosi mogą się wycofać, a Polska domaga się dopłatyChaos wokół MŚ siatkarzy. Włosi mogą się wycofać, a Polska domaga się dopłaty

Symbolem tego, jak dobrze Polakom układała się dalsza gra były bloki Firleja, które często dzielił z Karolem Kłosem. To one robiły różnicę przeciwko Argentynie, która zaczęła przede wszystkim lepiej bronić. Potrafiła też wytrzymywać wyrównaną rywalizację z drużyną Grbicia - za każdym razem, gdy Polacy wyrobili sobie dwa, czy trzy punkty przewagi, rywale ich doganiali. Aż do końcówki, w której od stanu 21:21, to biało-czerwoni zdobyli cztery z pięciu kolejnych punktów i wygrali, tym razem do 22. 

Świetne wejście Butryna, kierownik Firlej i zwycięski debiut Grbicia

15:7 - tak wyglądała różnica w punktach zdobytych po atakach obu drużyn w drugim secie. I była oczywiście na korzyść Polaków. Jedyne, w czym nie mieli zdecydowanej przewagi to zagrywka, którą nie potrafili wywierać presji na rywalach. Najlepiej było to widać po Kubie Kochanowskim, jeszcze do niedawna potrafiącym postraszyć każdego swoim serwisem, a teraz raz za razem popełniającym błędem.

Aluron zbroi się przed Ligą Mistrzów. Hitowe transferyAluron zbroi się przed Ligą Mistrzów. Hitowe transfery

W trzecim secie Polacy długo nie mogli odskoczyć rywalom - do samej końcówki nie pozwalali im na więcej niż dwa punkty przewagi. Świetną końcówkę zagrał jednak wchodzący na boisko, debiutujący w kadrze, Karol Butryn. Trzy punkty zdobyte przez niego na prawym ataku po bardzo dobrej współpracy z Janem Firlejem dały Polakom piłkę setową przy stanie 24:23. Wszystko zakończyła punktowa zagrywka "kierownika" Firleja i Polacy wygrali spotkanie bezboleśnie - 3:0. 

Debiut Nikoli Grbicia należy uznać za bardzo udany. Polacy grali spokojnie, z jasnymi celami i stworzoną taktyką, pomysłem na grę. Pierwszy turniej Ligi Narodów Polacy traktują dość eksperymentalnie, ale kto powiedział, że nie mogą być jednocześnie skuteczni? I zwycięscy.

Bartosz Kurek podczas mistrzostw Europy w KatowicachTerminarz polskich siatkarzy w Lidze Narodów. Na początek Argentyna [KALENDARZ]

Kolejne spotkanie Polacy rozegrają już w piątek, 10 czerwca o godzinie 1:30, kiedy zmierzą się z Włochami. W Ottawie czekają ich także mecze z Bułgarią i z Francją.

Więcej o: