Cios dla Polski: Wilfredo Leon ma nie zagrać na MŚ. Powodem tendinopatia

Prawdopodobnie bez Wilfredo Leona będzie musiała sobie radzić reprezentacja Polski siatkarzy w tegorocznych mistrzostwach świata. Przyjmujący, który zmaga się z kontuzją kolana, zdecydował się na operację, a powrót do pełnego treningu ma zająć około trzy miesiące. Turniej, w którym biało-czerwoni powalczą o trzeci tytuł z rzędu, rozpocznie się 26 sierpnia.

Wilfredo Leon od ponad dwóch miesięcy zmaga się z tendinopatią, czyli schorzeniem ścięgna. Po zakończeniu sezonu klubowego we włoskim klubie Sir Safety Perugia przyznał w rozmowach z mediami, że grał od dłuższego czasu mimo bólu. Następnie udał się do Szwecji na specjalistyczną konsultację, a wśród potencjalnych opcji wymieniano przerwę w grze, zastrzyki, ale i zabieg. Przez jakiś czas zaliczany do ścisłej światowej czołówki przyjmujący zastanawiał się, na które rozwiązanie się zdecydować, a na poznanie jego wyboru czekał m.in. trener reprezentacji Polski Nikola Grbić, który współpracował w minionym sezonie z 28-letnim zawodnikiem już w klubie.

Zobacz wideo Rewolucja czy ewolucja u polskich siatkarzy? Kurek: Zobaczymy na boisku. Kadra to nie przedszkole

Prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Sebastian Świderski potwierdził w rozmowie z Interią, że Leon zdecydował się na operację, a ta miałaby się odbyć w ciągu kilku dni. Z informacji Sport.pl wynika, że zaplanowano ją na początek czerwca. Dziennikarz gazety "Corriere dell’Umbria" we wtorkowy ranek podał z kolei, że miałoby do niej dojść jeszcze tego samego dnia w Malmoe.

Przerwa Wilfredo Leona ma potrwać około trzy miesiące

Zabieg ma przeprowadzić wspomniany specjalista ze Skandynawii, a ma on polegać - jak podał włoski dziennik, na oczyszczaniu więzadła rzepki. Grbić w rozmowie ze Sport.pl zaznaczył, że sama operacja nie jest poważna, ale rekonwalescencja trwa długo. Lekarz, który ma przeprowadzać zabieg, jako średni czas powrotu do pełnego treningu, miał podać trzy miesiące. Dokładna długość przerwy w grze jest uzależniona od tego, co dokładnie zostanie wykonane podczas procedury chirurgicznej oraz jak będzie przebiegała rehabilitacja. 

Jeśli sprawdzi się wskazany wyżej scenariusz, to Leona zabraknie nie tylko podczas rozpoczynającej się w przyszłym tygodniu Ligi Narodów, ale także w mistrzostwach świata, które są docelową imprezą biało-czerwonych w tym sezonie. To kolejne bardzo poważne osłabienie obrońców tytułu. Na co najmniej kilka miesięcy wypadł będący ostatnio w świetnej formie środkowy Norbert Huber, który w połowie maja uszkodził ścięgno Achillesa. Obu nie można zastąpić w składzie na LN, bowiem wyznaczony przez Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej (FIVB) termin na dokonywanie zmian termin upłynął w pierwszej części maja. 

Semeniuk, Śliwka i Fornal gwarantują wysoki poziom

Z niedawnej rozmowy ze szkoleniowcem Polaków można było wywnioskować, że jest przygotowany na wariant, zgodnie z którym nie będzie mógł skorzystać z asa Perugii w Lidze Narodów. Dużo większym ciosem jest jednak jego absencja podczas zaplanowanego na przełom sierpnia i września mundialu. Serbski szkoleniowiec czekał na decyzję pochodzącego z Kuby siatkarza i nie zamierzał na niego wpływać.

- Nie będę mu mówił, co ma robić w tej sytuacji. To on musi postanowić, co dalej. To jego ciało i jego decyzja. Oczywiście, nasz sztab medyczny przeprowadzi badania, by sytuacja była jasna, ale koniec końców wybór, czy poddać się zabiegowi czy nie, należy do Wilfredo. Myślę, że zdecyduje o tym w najbliższych dniach i wtedy my - jako kadra - będziemy wiedzieli, jak dalej reagować w związku z tym - podkreślał tydzień temu Grbić.

Nawet jeśli Leon wróci do gry szybciej niż zakładają rokowania eksperta ze Skandynawii, to pozostaje pytanie, czy zdąży odzyskać formę na mistrzostwa świata. W kadrze nie ma teraz Michała Kubiaka, który w ostatnich latach był w niej bardzo ważną postacią, ale gwarancję wysokiego poziomu na przyjęciu daje choćby trójka graczy nieco młodszego pokolenia, która błyszczała w ostatnich dwóch latach w PlusLidze - Kamil Semeniuk, Aleksander Śliwka i Tomasz Fornal. Wśród powołanych na LN na tej pozycji są też: Bartosz Bednorz, Rafał Szymura, Bartosz Kwolek oraz Bartłomiej Lipiński i w obecnej sytuacji spodziewać się można, że podczas LN dostaną oni więcej szans na grę.

Więcej o: