Ile zarobiła ZAKSA po wygraniu Ligi Mistrzów? W porównaniu do piłki nożnej to niewiele

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle została zwycięzcą siatkarskiej Ligi Mistrzów po raz drugi z rzędu. Osiągnięcie to wiąże się nie tylko z uzyskaniem prestiżowego tytułu. Zawodnicy zagwarantowali też klubowi dofinansowanie, które wyniesie ponad dwa miliony euro.

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle wygrała po raz drugi z rzędu i po raz drugi też zmierzyła się w finale siatkarskiej Ligi Mistrzów z Itas Trentino. Poprzednie spotkanie z włoskim klubem zakończyło się wygraną 3:1. W niedzielę wynik ten został poprawiony, bo ZAKSA wygrała 3:0 (25:22, 25:20, 32:30) i tym samym obroniła tytuł. Warto podkreślić, że w tym sezonie kędzierzynianie zdobyli również mistrzostwo i Puchar Polski.

ZAKSA wygrywa Ligę Mistrzów i zyskuje kolejne dwa miliony złotych

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, broniąc trofeum w Lidze Mistrzów, dołączyła do elitarnego grona siatkarskich potęg. Wcześniej dokonały tego tylko trzy kluby. W latach 2003-04 na Starym Kontynencie rządził zespół Biełogorje Biełgorod. Okres 2009-11 to z kolei lata świetności Trentino, a więc tegoroczny i ubiegłoroczny finalista Ligi Mistrzów. W latach 2015-18 dominował zaś Zenit Kazań.

Nagroda finansowa za wygraną w finale siatkarskiej Ligi Mistrzów wynosi 500 tysięcy euro. W przeliczeniu na złotówki przy obecnym kursie daje to ponad 2,3 mln złotych. Itas Trentino za sam awans do tego etapu rozgrywek otrzymał premię w wysokości 250 tysięcy euro. Różnica zarobków obu zespołów nie jest więc zbyt duża.

Więcej treści sporotwych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zwycięzca siatkarskiej Ligi Mistrzów otrzymuje najmniej ze wszystkich triumfatorów rozgrywek tej kategorii w różnych dyscyplinach. Dla porównania koszykarze sięgający po Euroligę mogą liczyć na bonus w wysokości miliona euro. Szczypiorniści, którzy wygrają Ligę Mistrzów w piłce ręcznej na 1,5 mln euro. Najwięcej otrzymują zaś piłkarze. Zwycięzca Ligi Mistrzów w piłce nożnej zgarnia aż 20 milionów za zwycięstwo w finale, ale po zliczeniu wszystkich nagród cząstkowych i premii z tytułu praw telewizyjnych może zarobić za udział w tych rozgrywkach ok. 90 mln euro.