Bartman krytykuje Leona. "Jak brąz ME jest sukcesem, to się chyba czegoś naćpaliśmy"

- Odkąd Wilfredo Leon, czyli "najlepszy zawodnik na świecie", gra w reprezentacji Polski, to ta reprezentacja niczego nie wygrała. Niczego nie zyskała. Bo jeżeli mi mówimy o brązowym medalu mistrzostw Europy, że to jest zwycięstwo, to żeśmy się chyba czegoś naćpali - mówił w "Misji Sport" na kanale Onetu Sport były reprezentant Polski w siatkówce Zbigniew Bartman.

Selekcjoner siatkarskiej reprezentacji Polski Nikola Grbić powołał kilka dni temu 25-osobową kadrę na rozgrywki Ligi Narodów. Zabrakło w niej m.in. Fabiana Drzyzgi, a także zawodników, którzy zakończyli reprezentacyjne kariery. Michał Kubiak uczynił to jeszcze przed powołaniami Grbicia, a Piotr Nowakowski, Dawid Konarski czy Damian Wojtaszek już po decyzjach nowego selekcjonera. 

Zobacz wideo Siatkarki Chemika po raz dziesiąty mistrzyniami Polski. Trener zadedykował medal "wszystkim polskim trenerom, którzy czasami są niedoceniani w swoich klubach"

"Odkąd Leon gra w reprezentacji Polski, niczego ona nie wygrała".

W sobotniej "Misji Sport" na kanale Onet Sport powołania Nikoli Grbicia ocenił były inny były reprezentant Polski - Zbigniew Bartman. 

- Wydaje mi się, że Nikola Grbić wybrał to, co mamy najlepsze w kraju. Jeżeli uda mu się z tego stworzyć grupę, to ta grupa będzie bardzo fajna. Bardzo mi się podoba rywalizacja i zestaw, który jest na przyjęciu. Mamy w tym roku prawdziwy urodzaj - Bednorz, Fornal, Kwolek, Leon... - analizował Bartman, który zatrzymał się przy nazwisku Wilfredo Leona

- Powiem tu niepopularną rzecz, ale odkąd Leon, czyli "najlepszy zawodnik na świecie", gra w reprezentacji Polski, to ta reprezentacja niczego nie wygrała. Niczego nie zyskała. Bo jeżeli mi mówimy o brązowym medalu mistrzostw Europy, że to jest zwycięstwo, to żeśmy się chyba czegoś naćpali - zaskoczył opinią 35-latek.

Reprezentacja Polski w siatkówce. Wilfredo Leon i Paweł ZatorskiPolscy siatkarze rozpoczęli zgrupowanie. Nowy selekcjoner nieobecny

Dorobek Wilfredo Leona w reprezentacji Polski, w której zadebiutował on w 2019 roku, to srebrny medal Ligi Narodów 2022, dwa brązowe medale mistrzostw Europy (2019 i 2021) oraz wygrany turniej eliminacyjny do igrzysk olimpijskich w Tokio (2019), który był głównym celem kadry Vitala Heynena w sezonie 2019. Polacy pokonali w Gdańsku Francję, Słowenię i Tunezję. Same igrzyska w 2021 roku  zakończyły się za to niepowodzeniem, bo reprezentacja Polski ponownie odpadła w ćwierćfinale, tym razem ulegając późniejszym mistrzom olimpijskim - Francji 2:3.

Skupiając się tylko i wyłącznie na Leonie, można zapomnieć o innym fakcie. W ostatnich 10 latach reprezentacja Polski wygrywała tylko mistrzostwa świata. Ani razu nie udało się jej triumfować w mistrzostwach Europy (po raz ostatni w finale była w 2009 roku), Lidze Narodów (ostatnie zwycięstwo jeszcze w Lidze Światowej w 2012 roku), o igrzyskach olimpijskich nawet nie wspominając. A pierwsze mistrzostwa świata z Wilfredo Leonem w składzie polskiej kadry dopiero za kilka miesięcy. 

Więcej o: