Przełomowe informacje dla reprezentacji Polski. FIVB zmienia zasady, będzie łatwiej

Znane są już zasady kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, które odbędą się w dniach 26 lipca - 11 sierpnia 2024 roku. Wprowadzone zmiany będą dotyczyć zarówno rywalizacji mężczyzn, jak i kobiet. Jak zauważa dziennikarz Eurosportu, Kacper Merk, w turnieju udział wziąć może nawet 8 europejskich drużyn.

Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB) już w 2019 roku opracowała nowe zasady kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Głównym celem zmian było "odchudzenie" kalendarza rozgrywek międzynarodowych, zarówno w przypadku rywalizacji siatkarzy, jak i siatkarek. 

Zobacz wideo ZAKSA o krok bliżej finału Ligi Mistrzów. Jastrzębski Węgiel rozgromiony w pierwszym meczu

Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Aż osiem europejskich drużyn ma szansę kwalifikacji

W turnieju olimpijskich niezmiennie udział weźmie 12 drużyn. Pierwsze sześć ekip zostanie wyłonionych na przełomie września i października 2023 roku, kiedy to 24 zespoły z rankingu FIVB wezmą udział w trzech turniejach kwalifikacyjnych. Drużyny będą podzielone na trzy grupy, po osiem zespołów. Kwalifikację do głównego turnieju we Francji uzyskają dwie drużyny z każdej z grup.

Michał Winiarski w Aluronie CMC Warcie Zawiercie za Igora Kolakovicia?Niemcy potwierdzają zatrudnienie Winiarskiego. Poprowadzi też inny klub

Kolejne pięć ekip zostanie wyłonionych z rankingu FIVB na dzień 24 kwietnia 2024 roku - po jednej najlepszej drużynie z każdego kontynentu. Awans do głównego turnieju ma również zapewniony gospodarz - Francja. Jak zauważa dziennikarz Eurosportu, Kacper Merk, według nowych zasad kwalifikacyjnych na Igrzyskach Olimpijskich może pojawić się aż osiem ekip z Europy, co stanowiłoby absolutny rekord.

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Nie wszyscy są zadowoleni z nowych zasad FIVB

Jednak to jedynie teoria. Praktyka może okazać się mniej korzystna dla zespołów Starego Kontynentu, szczególnie w przypadku męskiej rywalizacji. Niezwykle ciężko będzie uzyskać prawo uczestnictwa w IO aż ośmiu europejskim drużynom, które w turniejach kwalifikacyjnych będą musiały zmierzyć się z takimi potęgami siatkarskimi, jak chociażby pierwsza w rankingu FIVB Brazylia, Argentyna, Iran czy USA.

Trefl Gdańsk - Aluron CMC Warta Zawiercie. Trener Michał WiniarskiMichał Winiarski trenerem kadry Niemiec? "To byłby hit"

Nowe zasady kwalifikacji nie przypadły również do gustu ekspertom oraz fanom piłki siatkowej. Według nich absolutne prawo do udziału w turnieju powinni uzyskać zwycięzcy mistrzostw świata, mistrzostw rozgrywanych na poszczególnych kontynentach oraz gospodarz IO. W innym przypadku najlepsze drużyny świata mogą nie przebrnąć turnieju kwalifikacyjnego. Tak było chociażby w przypadku Serbii w 2020 roku, która sensacyjnie uległa w ostatnim spotkaniu reprezentacji Bułgarii 2:3 i pożegnała się z marzeniami o występie na IO w Tokio, mimo że byli oni ówczesnymi mistrzami Europy.

Więcej o: