Oficjalnie: ZAKSA odmawia gry. Nie pozostawia żadnych złudzeń

W związku z inwazją Rosji na Ukrainę ZAKSA Kędzierzyn-Koźle odmówiła gry z Dynamem Moskwa w ramach siatkarskiej Ligi Mistrzów. Na oficjalnej stronie internetowej klubu pojawiło się specjalne oświadczenie w tej sprawie.

Trwa rosyjska inwazja na Ukrainę, która pozbawiła już życia tysiące ludzi, w tym także cywilów. Na rozkaz Władimira Putina wojsko rosyjskie wywołało największy konflikt w Europie od czasów drugiej wojny światowej. W związku z heroiczną obroną Ukraińców, którzy bronią swojej ziemi, Rosjanie dopuszczają się coraz to bardziej obrzydliwych czynów, jak chociażby użycie bomby termobarycznej czy bombardowanie rakietami obiektów cywilnych.

Zobacz wideo Puchar Polski siatkarzy w cieniu w wydarzeń w Ukrainie. "Nie wyobrażam sobie, żebyśmy grali z rosyjską drużyną", "Są ważniejsze rzeczy niż sport"

ZAKSA odmawia gry z Rosjanami. "Nie obciążamy winą rosyjskich sportowców"

Barbarzyńskie działania Rosji na terenie Ukrainy uderzają także w świat sportu. Opinia publiczna domaga się wykluczenia Rosjan ze wszelkich rozgrywek międzynarodowych i część federacji podjęła już takie decyzje. FIFA i UEFA zawiesiły rosyjskie kluby i reprezentację Rosji, a FIVB odebrała Rosji prawa do organizacji tegorocznych mistrzostw świata w siatkówce mężczyzn.

Ostatecznej decyzji na temat Rosjan nie podjęła jednak jeszcze Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej (CEV), więc rosyjskie kluby w dalszym ciągu mogą brać udział w meczach Ligi Mistrzów. Wobec braku decyzji ze strony władz europejskiej siatkówki sprawy w swoje ręce postanowiła wziąć ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, która miała się zmierzyć z Dynamem Moskwa w ćwierćfinale tych rozgrywek.

Obrońcy tytułu we wtorek wydali specjalne oświadczenie, w którym odmówili grania z rosyjskim drużynami, ale przede wszystkim domagają się wykluczenia Rosjan z rozgrywek. 

- ZAKSA S.A. pragnie poinformować, że w obecnej sytuacji inwazji Rosji na terytorium Ukrainy, po konsultacji z właścicielem klubu Grupą Azoty ZAK S.A., nie widzi możliwości jakiejkolwiek rywalizacji z drużyną rosyjską - Dynamo Moskwa w ramach Ligi Mistrzów - czytamy w oświadczeniu. - Przemawiają za tym przede wszystkim względy bezpieczeństwa uczestników spotkań, nawet rozgrywanych na terenie neutralnym oraz konieczność solidarnej postawy europejskiej rodziny siatkarskiej wobec dramatu ukraińskiego społeczeństwa. Pragniemy też podkreślić, że nie obciążamy winą rosyjskich sportowców za działania zbrojne ich władz wobec Ukrainy.

- Jednocześnie zaznaczamy, że decyzja klubu nie oznacza rezygnacji drużyny - Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle z udziału w rozgrywkach siatkarskiej Ligi Mistrzów. Stanowisko klubu zostało przedstawione Europejskiej Konfederacji Piłki Siatkowej (CEV) - zaznaczył klub. 

Pierwsze spotkanie ZAKSY z Dynamem miało się odbyć w Kędzierzynie-Koźlu już 8 marca. 

Więcej o: