Domagają się totalnej izolacji Rosji od siatkówki. Mocny apel do CEV i FIVB

Ukraiński Związek Piłki Siatkowej wysłał list otwarty do europejskiej oraz światowej federeacji, w którym prosi o wykluczenie wszystkich rosyjskich drużyn z rozgrywek oraz odebranie Rosji prawa do organizacji mistrzostw świata, które mają się odbyć na przełomie sierpnia i września tego roku.

Czwartek 24 lutego stał się najgorszym dniem w historii powojennej Europy. Nad ranem Federacja Rosyjska rozpoczęła inwazję na Ukrainę z kilku kierunków, w tym z Białorusi. Niemal na całym terenie państwa ukraińskiego trwają walki z najeźdźcą, a rosyjskie bomby spadają nie tylko na cele wojskowe, ale także cywilne.

Zobacz wideo Mamed Chalidow kontra maszyna "bokser". Coś niebywałego

W piątkowy poranek rozpoczął się rosyjski szturm na Kijów. Rosjanie rozpoczęli bombardowanie miasta, pociski spadają także na budynki mieszkalne. Mieszkańcy stolicy Ukrainy nie zamierzają się jednak poddawać i na ile tylko potrafią, stawiają opór.

Turyn , Wlochy . Od lewej: Bartosz Kurek , Artur Szalpuk i Jakub Kochanowski podczas meczu finałowego Mistrzostw Świata w siatkówce : Polska  - Brazylia ."Trzeba to nazwać ewakuacją". Polski siatkarz i trenerzy wyjechali z Ukrainy po inwazji

Ostre słowa ws. konfliktu z Rosją. Ukraińcy apelują o izolację Rosji w siatkówce

Inwazja na Ukrainę wywołała wiele apeli o wykluczenie rosyjskich sportowców z międzynarodowego sportu. Dotyczy to wszystkich dyscyplin - w piątek izolacji Rosji w światowej siatkówce zażądał Ukraiński Związek Piłki Siatkowej.

"Wczoraj wieczorem wysłano listy do Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej (FIVB) i Europejskiej Konfederacji Piłki Siatkowej (CEV) w sprawie wojny, którą Rosja rozpoczęła przeciwko naszemu krajowi. W tej chwili każdy wykonuje swoją pracę. Poprosiliśmy o zakaz udziału wszystkich rosyjskich drużyn narodowych i klubów w międzynarodowych zawodach pod auspicjami CEV i FIVB oraz o decyzję o zmianie miast organizatorów Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej 2022" - czytamy w oświadczeniu ukraińskiej federacji.

Cucine Lube Civitanova - ZAKSA Kędzierzyn Koźle 2:3CEV reaguje na inwazję na Ukrainę. Już nie tylko ZAKSA nie chce lecieć do Rosji

- Wielu mówi "sport poza polityką". To nie jest prawda. Sport to polityka, zwłaszcza gdy pewnego dnia obudzisz się na dźwięk wybuchów i uświadomisz sobie, że wojna się rozpoczęła. Nad głową latają samoloty, albo wybuchają armaty i giną cywile i dzieci - napisali ukraińscy działacze.

Najgłośniejsze apele o wykluczenie rosyjskich z drużyn z rozgrywek, dotyczą piłki nożnej. UEFA nie zdecydowała się jednak na taki krok - podczas piątkowego zebrania Komitetu Wykonawczego postanowiono tylko, że rosyjskie i ukraińskie kluby oraz reprezentacje do odwołania będą rozgrywać swoje mecze na neutralnym terenie. UEFA postanowiła także, że majowy finał Ligi Mistrzów, który miał się odbyć w Sankt Petersburgu, zostanie przeniesiony do Paryża.

Więcej o: