Chińczycy zrezygnowali. Klubowe MŚ z udziałem ZAKSY przeniesione

Już po raz piąty w historii brazylijski Betim będzie gospodarzem Klubowych Mistrzostw Świata w siatkówce. Zagra w nich m.in. zwycięzca Ligi Mistrzów - Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl

Pierwotnie najlepsze klubowe drużyny świata miały rywalizować w Chinach, ale kraj ten ostatecznie zrezygnował z organizacji imprezy. Wydawało się, że może ona zostać rozegrana we Włoszech, ale Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB) zdecydowała inaczej.

Zobacz wideo Polscy siatkarze mają swojego Kozamernika. "Wzorowałem się na nim"

Polacy poznali terminarz meczów na siatkarskich MŚ 2022Olimpijskie zasady kwalifikacji nie spodobają się MKOl. Komitet ogłosił właśnie zupełnie nowe wytyczne

Betim po raz piąty. Wreszcie triumf polskiego zespołu?

Już po raz piąty w historii turniej zostanie rozegrany w brazylijskim mieście Betim. Wcześniej rywalizowano tam w latach 2013-2016 oraz 2019. Betim najwięcej razy był gospodarzem KMŚ. Cztery razy turniej odbył się w Dausze w Katarze, a dwukrotnie w Polsce. W 2017 roku zespoły grały w Łodzi, Opolu i Krakowie, a rok później w Płocku, Rzeszowie i Częstochowie.

Klubowe Mistrzostwa Świata odbędą się między 8 a 12 grudnia tego roku. Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle będzie w nich grała jako zwycięzca Ligi Mistrzów. Oprócz najlepszej polskiej drużyny wystąpią: gospodarz imprezy Sada Cruzeiro (mistrzowie Ameryki Południowej w 2019 i 2020 roku), wicemistrzowie Ligi Mistrzów Itas Trentino, UPCN Vóley, klubowi wicemistrzowie Ameryki Południowej w 2019 i 2020 roku, EMS Taubaté Funvic, mistrz Brazylii w 2021 roku oraz Foulad Sirjan Iranian, mistrz Azji w 2021 roku.

Klubowe Mistrzostwa Świata rozgrywane są od 1989 roku. Wtedy odbyły się pierwsze cztery edycje, a potem była przerwa w tych rozgrywkach aż do 2009 roku. Najwięcej triumfów (pięć) ma Itas Trentino. Dwa lata temu na turnieju w Betim najlepsza była inna włoska drużyna - Cucine Lube Civitanova.

Faworyt do objęcia siatkarskiej kadry: Faworyt do objęcia siatkarskiej kadry: "Wszyscy dali mi zielone światło"

Polski zespół nigdy nie cieszył się ze zwycięstwa w finale KMŚ. Srebrne medale zdobyły PGE Skra Bełchatów (dwa razy w 2009 i 2010 roku) i Jastrzębski Węgiel (2011).

Więcej o: