Zagraniczna drużyna ma zagrać w PlusLidze! Historyczna zmiana

Coraz bliżej, by Barkom Każany Lwów dołączył do rozgrywek PlusLigi od sezonu 2022/2023. Władze rozgrywek podpisały już nawet list intencyjny z ukraińskim klubem.

Sprawa pojawiała się już wcześniej - ponad rok temu opublikowano pierwsze doniesienia, że do PlusLigi chcą dołączyć dwa kluby. I były to właśnie ukraiński Barkom Każany Lwów, a także Berlin Recycling Volleys z niemieckiej Bundesligi. Wtedy się nie udało, ale teraz jest coraz bliżej, by ukraiński zespół zagrał na najwyższym poziomie rozgrywkowym.

Zobacz wideo

Nikola GrbićNikola Grbić podjął decyzję ws. reprezentacji Polski! Świderski ujawnia szczegóły

"To bardzo ciekawy projekt"

Polska Liga Siatkówki poinformowała w komunikacie prasowym, że prowadzi wizytację i rozmowy we Lwowie. Podpisano nawet list intencyjny pomiędzy spółką PLS, a zespołem Barkom Każany Lwów.

- To kolejny ważny krok w drodze ukraińskiej drużyny do PlusLigi od sezonu 2022/2023. Po podpisaniu specjalnego listu intencyjnego ukraiński klub jest coraz bliżej gry od przyszłego sezonu w Lidze Mistrzów Świata - czytamy w komunikacie.

W maju tego roku akcjonariusze Polskiej Ligi Siatkówki wyrazili zgodę na poszerzenie rozgrywek do szesnastu drużyn od sezonu 2022/2023 (obecnie gra w nich czternaście). W sezonie 2022/23 do PlusLigi awansuje mistrz TAURON 1. Ligi, a ostatnia ekipa PlusLigi (14. miejsce) rozegra baraż z drugą ekipą TAURON 1. Ligi. Stawkę miałby uzupełnić Barkom Każany Lwów.

- To bardzo ciekawy projekt, na styku sportu, biznesu, kultury i historii. Dziś pytaliśmy naszych udziałowców, co sądzą o tym pomyśle i czy są gotowi na taką nowość. Odpowiedź była bardzo jasna, choć oczywiście dopiero przyszłość pokaże, w jaki sposób to wszystko uda się przeprowadzić. Chcemy wyjść do dużej grupy Ukraińców mieszkających w naszym kraju, a także do Polaków żyjących we Lwowie. Chcemy być liderem nie tylko w regionie, a ostatni triumf w Lidze Mistrzów Grupy Azoty ZAKSY tylko pokazuje, jak dużą siłą dysponujemy w naszym kraju - przyznaje Artur Popko, prezes Polskiej Ligi Siatkówki. 

Znamy władze PZPS na lata 2021-2025. Nie ma Ryszarda CzarneckiegoRyszard Czarnecki na aucie! Są pierwsze decyzje Świderskiego

Barkom Każany Lwów powstał w 2009 roku. W sezonie 2013/2014 po raz pierwszy zagrał na najwyższym poziomie rozgrywkowym w Ukrainie. Od tego czasu trzykrotnie był mistrzem kraju (2018, 2019 i 2021) i czterokrotnie zdobywcą Pucharu Ukrainy (2017, 2018, 2019 i 2021). 

Więcej o: