Nowa sytuacja dla Polaków! Oto zasady siatkarskich MŚ 2022

Poznaliśmy grupę reprezentacji Polski na przyszłorocznych mistrzostwach świata siatkarzy. Kadry będą rywalizowały w turnieju z odmienionymi zasadami, szczególnie w jego pierwszej fazie.

W 2021 roku polscy siatkarze rozczarowali na wielkich imprezach. Na igrzyskach olimpijskich w Tokio odpali w ćwierćfinale po porażce z Francją, zaś na niedawno zakończonych mistrzostwach Europy zdobyli brązowy medal, co zostało przyjęte w kraju z umiarkowanym optymizmem, gdyż zespół Vitala Heynena uchodził za faworyta do wygrania turnieju. Takie wyniki poskutkowały brakiem przedłużenia współpracy z belgijskim szkoleniowcem.

Zobacz wideo Świderski nowym prezesem PZPS. "Jestem jeszcze w szoku"

Nowe zasady siatkarskich MŚ. Zmiany dotyczą pierwszej fazy turnieju

Przyszłoroczne mistrzostwa świata siatkarzy będą znacznie się różniły od pozostałych. Zmiany szczególnie dotknęły pierwszą fazę turnieju. Zespoły zostały podzielone na sześć czterozespołowych grup - dawniej były to cztery grupy po sześć drużyn. Z każdej z nich wyjdą kadry z dwóch czołowych miejsc oraz cztery najlepsze, które zajęły trzecią pozycję. Z kolei w drugiej fazie turnieju powstaną cztery grupy po cztery reprezentacje, z zachowaniem wyników z pierwszej fazy.

W trzeciej fazie sześć pozostałych reprezentacji znów zostanie podzielona na grupy, po dwie trzyzespołowe, ale tym razem będziemy mogli obejrzeć losowanie. W 2018 roku podczas losowania doszło do sporych kontrowersji, ponieważ kulki z nazwami reprezentacji oraz grup zostały umieszczone w przezroczystych i otwartych naczyniach.

Reprezentacja Polski w wyniku losowania trafiła do grupy C, gdzie będzie walczyć o awans ze Stanami Zjednoczonymi, Meksykiem oraz Bułgarią. Wszystkie mecze w ramach tej grupy odbędą się w Nowosybirsku, a mistrzostwa świata będą rozgrywane na przełomie sierpnia oraz września przyszłego roku. W dwóch ostatnich edycjach mundialu górą byli biało-czerwoni - w 2014 i 2018 roku pokonali Brazylię odpowiednio 3:1 i 3:0. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA