Vital Heynen bardzo szczerze o swojej przyszłości. "Nie widzę takiej możliwości"

- Szanse są bardzo, bardzo, bardzo małe - mówi szczerze Vital Heynen. Belgijski trener zaznacza, że to jeszcze nie jest informacja oficjalna, ale żegna się z reprezentacją Polski siatkarzy. Na koniec pod wodzą Heynena zdobyliśmy brązowy medal ME, pokonując w Katowicach Serbię 3:0.

Rozegraliśmy bardzo dobry mecz i pewnie wygraliśmy. 25:22, 25:16, 25:22 - szybkie 3:0 i jest kolejny medal dla Polski za kadencji Vitala Heynena. Ale trener wie, że to jednocześnie czas pożegnania.

Zobacz wideo Koniec ery Heynena
 

"Wow, to było super! Ale przyszedł moment, żeby odejść"

- Gdybym zrealizował cel, to moglibyśmy rozmawiać o mojej dalszej pracy. Nie zrobiłem tego, a nie jestem typem, który mimo to powie „Hej! Zacznijmy od nowa" - mówi Heynen.

Oczywiście niezrealizowany cel to brak medalu igrzysk olimpijskich w Tokio. Tam półtora miesiąca temu odpadliśmy w ćwierćfinale, przegrywając z Francją 2:3.

- Jeśli będą jakieś sygnały, że jest chęć, żebym został, to może zostanę, ale szczerze mówiąc, wątpię, że to się stanie. W tym momencie po prostu nie widzę takiej możliwości. Szanse są bardzo, bardzo, bardzo małe - mówi wprost Heynen. - Przeżyłem tu fantastyczny czas. Wow, to było super! Ale przyszedł moment, żeby odejść. To jeszcze nie jest oficjalne, ale nawet nie wiem kiedy się dokładnie kończy się mój kontrakt z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej [w październiku]. Nigdy ich nie czytam - dodaje trener.

Heynen żegna się z kibicamiTak Vital Heynen żegna się z polskimi kibicami [WIDEO]

"Prowadzenie Polski to zdecydowanie najlepsza praca na świecie"

Zapytany o nowe zajęcie, Heynen przekonuje, że jeszcze nie ma pojęcia, gdzie będzie pracował. - Jeśli ma się najlepszą robotę na świecie, to nie rozważa się żadnych innych opcji. Prowadzenie reprezentacji Polski to zdecydowanie najlepsza praca w siatkówce. Nie mogę sobie wyobrazić lepszej. Wykonywałem ją z ogromną przyjemnością - mówi Heynen.

Wilfredo LeonUwaga! Polscy siatkarze grają wcześniej niż zwykle. O której mecz Polska - Słowenia?

Brązowy medal ME zdobyty w Katowicach to ładne pożegnanie. - Gdybyśmy zdobyli medal w Tokio, to ten krążek byłby wspaniałym podsumowaniem. Ale nie osiągnęliśmy tego, co chcieliśmy - zauważa Heynen.

"Żaden zespół nie radził sobie tak dobrze jak Polska"

Co absolutnie nie znaczy, że całą swoją kadencję ocenia źle. - Widzę za sobą cztery wspaniałe sezony. No dobrze, trzy, bo jeden wypadł nam przez pandemię. Ale w pierwszym roku przywieźliśmy medal z mistrzostw świata, a w następnych latach kolejne dwa lub trzy medale - wylicza Belg.

Nie jest precyzyjny. W sumie z dziewięciu turniejów Polska pod jego wodzą przywiozła siedem medali.

  • Złoto MŚ 2018
  • Brąz LŚ 2019
  • Wygrane kwalifikacje olimpijskie i awans na igrzyska w Tokio
  • Brąz ME 2018
  • Srebro Pucharu Świata 2019
  • Srebro Ligi Narodów 2021
  • Brąz ME 2021

- Żaden zespół na świecie nie radził sobie w ostatnich latach tak dobrze, jak Polska. Polska ustabilizowała się na szczycie. Ale oczywiście najbardziej boli brak medalu w Tokio - podsumowuje Heynen.

Nie przemówił w hali, przemawia teraz

Poza brakiem olimpijskiego medalu nasz trener bardzo żałuje jeszcze jednej rzeczy - że po wygraniu meczu z Serbią o brąz ME nie pozwolono mu przejąć mikrofonu i skierować kilka słów do kibiców obecnych w katowickim Spodku.

Mistrzostwa Europy w siatkówce. Polacy w ćwierćfinale w pięknym stylu pokonali w Ergo Arenie RosjęPolscy siatkarze "wskoczyli na kapitalny poziom". A rywal? "Piekielnie trudny"

- Chciałem porozmawiać z kibicami tak, jak to robiłem już wcześniej. Chciałem podziękować fanom, ponieważ to też ich medal. Pomogli nam bardzo, także w niedzielnym meczu - wystarczyło, że zrobiliśmy jedną dobrą akcję i od razu wszyscy szaleli z radości! Wielka szkoda, że nie pozwolono mi przemówić do kibiców - kończy Vital Heynen.

Mocna zagrywka Sport.pl - #StrojeZaAsy w siatkarskich mistrzostwach Europy

192 stroje trafią do młodych adeptów siatkówki w ramach akcji Sport.pl, pt. "Stroje za asy", która trwa w trakcie mistrzostw Europy w siatkówce. W meczu o trzecie miejsce z Serbami reprezentacja Polski zaserwowała sześć asów, co łącznie daje 64 asy w całym turnieju.

Kolejne asy odliczaliśmy w internecie oraz na nośnikach reklamy zewnętrznej na budynku Cepelii w Warszawie i Dworca Głównego w Katowicach - polskiej nieoficjalnej stolicy siatkówki, w której odbyła się faza finałowa całej imprezy. Szczegóły akcji tutaj, a regulamin konkursu tutaj.

Więcej o: