Szok w Belgradzie! Nowe mistrzynie Europy zadziwi造. 12 lat czekania i jest z這to

W這skie siatkarki mistrzyniami Europy! W sobotnim finale rozgrywanym w Belgradzie W這szki niespodziewanie pokona造 reprezentacj Serbii 3:1. Po dwunastu latach przerwy mistrzostwo Europy wr鏂i這 na P馧wysep Apeni雟ki!

Przed sobotnim finałem wyraźnym faworytem do zdobycia złota były Serbki. Drużyna Zorana Terzicia nie tylko od dłuższego czasu była najlepszą drużyną na Starym Kontynencie, zdobywając m.in. mistrzostwo Europy dwa lata temu oraz ostatnio brązowy medal olimpijski, ale też wygrały aż osiem kolejnych meczów z reprezentacją Italii, demolując ją m.in. w ćwierćfinale w Tokio 3:0. Gdy dodało się do tego fakt, że Serbki finał rozgrywały przed własną publicznością, w Belgradzie, wydawało się, że nic nie może ich powstrzymać przed obroną tytułu.

Pierwszy set także nie zwiastował prawdziwego dramatu gospodyń. Od początku do końca oba zespoły toczyły w nim bardzo wyrównaną walk, a poza samym początkiem rywalizacji żadna z drużyn nie była w stanie osiągnąć więcej niż dwupunktowej przewagi. Przy stanie 24:22 Serbki miały dwie piłki setowe, ale wówczas dwa kolejne dobre ataki wykonała Miriam Sylla, doprowadzając do remisu. Trzeciej piłki setowe gospodynie już nie zmarnowały i po ataku Tijany Bosković zwyciężyły 26:24.

W drugiej partii Włoszki przez długi czas miały inicjatywę, ale w samej końcówce niespodziewanie zrobiło się 22:20 dla Serbii. Finisz jednak należał do reprezentacji Italii, która w tak ważnym momencie zdobyła aż pięć punktów z rzędu. Po punktowym bloku Anny Danesi wygrały 25:22, ale mimo to chyba nikt nie spodziewał się tego, co miało się wydarzyć w kolejnych setach.

A te padły łupem Włoszek, które absolutnie zdeklasowały obrończynie tytułu na ich terenie. Serbki były w stanie nawiązać walkę tylko do stanu 12:12 w trzecim secie. Później reprezentacja Włoch zaczęła im bezlitośnie odjeżdżać. W trzeciej partii zwyciężyły do 19, a w czwartej doszło do prawdziwej demolki - Włoszki triumfowały do 11 i mogły cieszyć się ze złota mistrzostw Europy.

Michał Kubiak i Vital HeynenI nagle Heynen oszalał! Jedna zmiana odmieniła grę Polaków. Trener długo się przed nią wzbraniał

Do wygranej poprowadziła je ich liderka Paola Egonu, która zdobyła zdecydowanie najwięcej punktów w tym spotkaniu - 29.

Brąz dla Turczynek

Brązowy medal mistrzostw Europy przypadł z kolei Turczynkom, które po raz drugi na tym turnieju nie dały żadnych szans reprezentacji Holandii. Ćwierćfinałowe pogromczynie Polek zwyciężyły pewnie 3:0, triumfując w kolejnych setach do 20, 19 i 23.

Mocna zagrywka Sport.pl - #StrojeZaAsy w siatkarskich mistrzostwach Europy

Za każdego asa serwisowego polskich siatkarzy w mistrzostwach Europy, redakcja Sport.pl ufunduje stroje meczowe młodym zawodniczkom i zawodnikom. W pierwszym meczu z Portugalią zagrywką zdobyli osiem punktów, co oznacza ufundowanie 24 strojów. Przeciwko Serbii Biało-Czerwoni zaserwowali kolejnych dziewięć asów, co daje dodatkowe 27 strojów!

Kolejne asy będziemy odliczać w internecie oraz na nośnikach reklamy zewnętrznej na budynku Cepelii w Warszawie i Dworca Głównego w Katowicach - polskiej nieoficjalnej stolicy siatkówki, w której odbędzie się faza finałowa całej imprezy. Szczegóły akcji znajdziecie tutaj, a jej regulamin konkursu wyłaniającego nagrodzone kluby pod tym linkiem.