Wygrał LM z Zaksą, teraz chce zastąpić Heynena! "Jestem otwarty na propozycje"

Jakub Balcerski
- Jestem otwarty. Odrzucić możliwość prowadzenia jednej z najlepszych drużyn na świecie raczej nie byłoby właściwe. To byłoby dla mnie coś niesamowitego - mówi Sport.pl Nikola Grbić, obecny trener Sir Safety Perugii, kandydat na następcę Vitala Heynena.

Prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Jacek Kasprzyk poinformował, że nie przedłuży kontraktu z Vitalem Heynenem. Belg, jeśli będzie chciał dalej pracować jako trener polskiej reprezentacji, musi stanąć do konkursu.

Zobacz wideo Siatkarze w ośrodku w Spale przygotowują się do zbliżających się ME

- Nie chcę komentować słów prezesa, bo mógł nawet ze mną o tym rozmawiać, ale teraz skupiam się na pracy, a nie na nowym kontrakcie. Szczerze mówiąc, nie byłem tego świadomy. W ostatnich rozmowach w Spale mówiłem, że chciałbym jak najlepiej przygotować się do mistrzostw Europy - mówi Sport.pl Heynen.

Taka sytuacja rodzi pytanie: kto poza Heynenem może być kandydatem do roli szkoleniowca kadry? 

Mistrz olimpijski krytykuje Heynena. 'Został zatrudniony, żeby wykonać zadanie. Nie wywiązał się'Vital Heynen reaguje na słowa prezesa PZPS. "Nie byłem tego świadomy"

Wielu dziennikarzy i ekspertów coraz częściej w ostatnich tygodniach wymieniało w tym kontekście Nikolę Grbicia. Trener Sir Safety Perugia - w której zastąpił zresztą Vitala Heynena - w zeszłym sezonie doprowadził do wygranej w Lidze Mistrzów Zaksę Kędzierzyn-Koźle - najsilniejszy polski zespół od lat, ale także klub z mniejszym budżetem niż giganci europejskiej siatkówki.

- Nikt do mnie nie dzwonił, nie pytał o mnie, ani nie składał żadnej oferty współpracy z reprezentacją - zdradza Sport.pl Grbić. - Wiem, że w polskim związku we wrześniu będą wybory, więc pewnie wiele zależy od decyzji, które tam zapadną. Jestem jednak otwarty na propozycję współpracy. Odrzucić możliwość prowadzenia jednej z najlepszych drużyn na świecie raczej nie byłoby właściwym krokiem, a taka praca byłaby dla mnie czymś niesamowitym - ocenia trener.

Grbić może łączyć pracę w klubie z kadrą. "Nikt nie może mi zabronić pracy w obu miejscach"

- To bardzo interesująca możliwość rozwoju, a do tego byłby to powrót do kraju, który mam w sercu ze względu na Zaksę i to, czego dokonaliśmy w zeszłym sezonie. Nie mógłbym nie chcieć znowu pracować z Semeniukiem, Śliwką, Zatorskim, Kochanowskim czy Kaczmarkiem, ale pomówimy o tym, gdy ktoś faktycznie zaproponuje mi pracę w kadrze - dodaje Grbić.

Mistrz olimpijski krytykuje Heynena. 'Został zatrudniony, żeby wykonać zadanie. Nie wywiązał się'Prezes PZPS podjął decyzję w sprawie przyszłości Vitala Heynena!

Dopytujemy, czy Grbić w Perugii nie ma zapisu kontraktowego, który uniemożliwiałby pracę jednocześnie i w klubie, i w reprezentacji. - Nikt nie może mi zabronić pracy w obu miejscach. Perugia nie zawarła takiego zapisu w moim kontrakcie. To będzie moja decyzja. Działacze zapewne nie byliby z tego zadowoleni, bo to zmienia nieco warunki, mój rytm pracy i to ile przez cały rok poświęcam klubowi. Ale jeśli tak zdecyduję, to nie powinienem mieć z tego powodu problemów. Nie mieliśmy jednak okazji, żeby przedyskutować tego w klubie, bo nikt nie złożył mi jeszcze oferty. Mam jednak świadomość, jak wyglądałaby sytuacja, gdyby taka propozycja się pojawiła - tłumaczy Serb.

Nie wiadomo jednak, jak do sprawy łączenia obowiązków między klubem a reprezentacją podejdzie PZPS. W sprawie Vitala Heynena nie wszyscy działacze byli zadowoleni, że federacja ostatecznie pozwoliła mu na pracę w Vfb Friedrichschafen, a później w Perugii. Tak funkcjonuje jednak większość zagranicznych trenerów w świecie siatkówki i możliwe, że PZPS, chcąc zatrudnić takiego w polskiej kadrze, musiałby znów to zaakceptować.

-Mistrzostwa Europy w siatkowce kobiet w LodziPolki grają o pierwsze miejsce w grupie na ME. Gdzie i o której oglądać? [TRANSMISJA]

Nikola Grbić poza wygraniem Ligi Mistrzów z Zaksą ma w dorobku wygraną w Lidze Światowej i brązowy medal mistrzostw Europy z reprezentacją Serbii. Jako zawodnik był jednym z najlepszych rozgrywających na świecie. Dwukrotnie wygrał Ligę Mistrzów, a także mistrzostwo Włoch. Jest też mistrzem olimpijskim z Sydney z 2000 r. i mistrzem Europy z 2001 r. z Czech. Trzy lata wcześniej w Japonii zdobył srebrny medal mistrzostw świata.

Więcej o: