Dramat wielkiej gwiazdy! Nie leci na igrzyska do Tokio. Jeden z najlepszych na świecie

Olbrzymie osłabienie siatkarskiej reprezentacji Rosji na igrzyskach w Tokio. W składzie mistrzów olimpijskich z 2012 roku zabraknie bowiem kluczowego zawodnika.

Tuomas Sammelvuo, trener reprezentacji Rosji ogłosił czternastu zawodników, którzy walczyć będą o udział w igrzyskach olimpijskich. Dwunastu z nich pojedzie do Tokio. Na pewno w tym gronie nie znajdzie się jeden z najlepszych siatkarzy świata - Dmitrij Muserski.

Zobacz wideo "Polska mogłaby wysłać dwie drużyny na igrzyska do Tokio"

Siatkarze GKS-u Katowice zdołali urwać tylko jednego seta faworytowi z Kędzierzyna Koźla.
Do końca rundy zasadniczej pozostały trzy mecze, w których GKS musiał szukać zwycięstw i punktów, by myśleć o historycznym awansie do fazy play-off. Pierwszym przystankiem na drodze do tego rezultatu był lider PlusLigi Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, pewna pierwszego miejsca po pierwszej fazie rozgrywek. Zespół Nikoli Grbicia stracił w Katowicach tylko jednego seta. 
GKS Katowice - Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 1:3 (20:25, 19:25, 25:19, 23:25)
Wygrał Ligę Mistrzów i odszedł z ZAKSY. Hit transferowy w PlusLidze!

"To dla niego dramat i strata dla Rosji"

32-letni środkowy jeszcze przed rozpoczęciem turnieju Ligi Narodów w Rimini narzekał na uraz stawu łokciowego. W trakcie imprezy opuścił drużynę i wrócił do swojego kraju. Okazało się, że jego uraz jest poważny.

- To dla niego dramat i strata dla Rosji. Muserski jest bardzo zaniepokojony, ale dla naszego zespołu jego nieobecność w igrzyskach nie jest werdyktem - pisze rosyjski dziennik "Sport-express".

Sam Muserski nie ukrywa rozczarowania. - W Rimini jeszcze miałem nadzieję, że się wyleczę. Wszystko jasne stało się po badaniach w Rosji. Jest to dla mnie bardzo trudna sytuacja, bo bardzo chciałem jechać na olimpiadę. Ale co mogę więcej powiedzieć i zrobić? Na szczęście nie będzie konieczna operacja, ale powrót do zdrowia zajmie dużo czasu - mówi znakomity siatkarz.

Muserski po raz drugi z rzędu opuści igrzyska olimpijskie. W 2016 roku z udziału w turnieju w Rio de Janeiro wykluczyła go kontuzja kolana.

Muserski przez ostatnie trzy sezony występował w Japonii w barwach Suntory Sunbirds, z którym w 2021 roku wywalczył mistrzostwo kraju. Poprowadził swój zespół do historycznego mistrzostwa, został MVP finałów i najlepszym atakującym. Wcześniej przez trzynaście sezonów grał dla rosyjskiego Biełogorje Biełgorod.

Z reprezentacją Rosji sięgnął w 2012 roku po złoto olimpijskie, natomiast rok później razem z drużyną wygrał mistrzostwa Europy. W 2011 i 2013 roku wygrywał Ligę Światową, a w 2018 roku Ligę Narodów.

Jego kariera klubowa wyglądała przez długi okres czasu dość monotonnie. Zawodowe uprawianie sportu rozpoczął w Charkowie, skąd przeniósł się do Biełgorie Biełgorod. W tym klubie spędził kolejne aż trzynaście lat, grając na pozycji środkowego/atakującego. Był podstawowym zawodnikiem swojej drużyny i niejednokrotnie rozstrzygał mecze zespołu w decydujących momentach.

Pominięty na IO siatkarz zabrał głos. Będzie mu smutno, gdy będzie medalPominięty na IO siatkarz zabrał głos. Będzie mu smutno, gdy będzie medal

Reprezentacja Rosji może być rywalem Polaków na igrzyskach, ale dopiero w fazie pucharowej. W grupie mistrzowie olimpijscy z 2012 roku zmierzą się z Argentyną (24 lipca), USA (26 lipca), Brazylią (28 lipca), Francją (30 lipca) oraz Tunezją (1 sierpnia).

Więcej o: