Dlaczego Kurek i Wallace grają w koszulkach z nazwiskami rosyjskich siatkarek na plecach?

Jakub Balcerski
"Punkt dla równości" - takie hasło wyświetlało się na ekranie hali w Rimini, gdy punkt w pierwszej połowie pierwszego seta finału Ligi Narodów zdobywali Bartosz Kurek lub Wallace. Obaj atakujący zagrali wówczas w wyjątkowej koszulce z nazwiskami swoimi, ale także siatkarek grających z tymi samymi numerami, co oni.

Wyjątkowa, kolorowa koszulka pojawiła się już wcześniej podczas Ligi Narodów. Volleyball World rozpoczął wówczas pierwszą na świecie kampanię "Equal Jersey", w ramach której najlepsi zawodnicy będą walczyć o równouprawnienie płci, nosząc specjalne koszulki z własnym nazwiskiem oraz nazwiskiem zawodnika płci przeciwnej.

Zobacz wideo Jak to było z rekordem asów Wilfredo Leona? "Po powtórce stwierdziłem, że as jest zasłużony"

Bartosz Kurek i Wallace ambasadorami wyjątkowej akcji w trakcie finałów Ligi Narodów! Nosili wyjątkowe koszulki

Wtedy ujawniono pierwsze trzy pary zawodników i zawodniczek, które zostały potwierdzone jako ambasadorzy Equal Jersey. To Lauren Carlini (USA) i Facundo Conte (Argentyna) dzielący nr 7, Natalia Gonczarowa (Rosja) i Wallace de Souza (Brazylia) dzielący nr 8, oraz Eda Erdem (Turcja) i Nimir Abdel-Aziz (Holandia) dzielący nr 14.

Jakub Kochanowski z Vitalem Heynenem (po lewej) i Piotrem Nowakowskim (po prawej) chwilę przed zmianą podczas meczu ze Słowenią Polska osłabiona w wielkim finale z Brazylią? Nowe informacje z kadry

To dlatego Wallace w finałowym meczu z Polską założył taką koszulkę na początku pierwszego seta. A dlaczego do połowy partii nosił ją także Bartosz Kurek? Zawodnik polskiej kadry także został ambasadorem akcji - dzieli numer 6 z Iriną Korolową z Rosji. 

"Chcemy pokazać, że siatkówka jest uniwersalna"

- Volleyball World jest dumny z tego, że jest przodującym propagatorem równości płci w sporcie. Równość płci i inkluzywność są wpisane w DNA siatkówki i zawsze będziemy odmawiać godzenia się na status quo - powiedział Finn Taylor, dyrektor generalny Volleyball World.

Francja - Słowenia Deklasacja i pokaz siły w meczu o 3. miejsce Ligi Narodów. Wielka Francja

- Rozpoczynając kampanię Equal Jersey, chcemy pokazać, że siatkówka jest uniwersalna. Łączy ludzi, a zawodnicy i kibice wiernie wspierają wszystkich, broniąc równości, różnorodności i inkluzywności, widząc ja jako nieograniczoną siłę - podkreślił dyrektor Volleyball World. Więcej o akcji można przeczytać tutaj.

Liga Narodów: Polska - Słowenia, siatkówka Uwaga na godzinę wielkiego finału Polska - Brazylia! Gdzie i o której oglądać?

Po połowie seta obaj zawodnicy wrócili do swoich zwykłych koszulek reprezentacji. Finał pomiędzy Polską a Brazylia rozpoczął się o godzinie 15:00. Relację na żywo można śledzić na Sport.pl i w aplikacji mobilnej Sport.pl LIVE.

Więcej o: