Kurek blisko ideału! Leon zapracowany, Kubiak z akcją meczu, ale najsłabszy [OCENY]

Świetny, twardy mecz i bezdyskusyjne zwycięstwo! Polscy siatkarze pokonali Słowenię 3:0 (25:22, 25:21, 25:23) w półfinale Ligi Narodów. Do wygranej poprowadził nas Bartosz Kurek, który grał niemal tak wspaniale jak w drodze po złoto i tytuł MVP mistrzostw świata w 2018 roku.

Siatkarzy oceniamy w szkolnej skali 1-6.

ROZGRYWAJĄCY:

Fabian Drzyzga - 5

W pierwszym secie nie potrafił znaleźć tempa z Mateuszem Bieńkiem (środkowy nie zdobył punktu po żadnym z czterech ataków). W ogóle ze środkowymi grał niewiele. Zdarzyło mu się wrzucić w siatkę Bartosza Kurka (początek drugiego seta). Ale to szczegóły. Ogólnie dobrze prowadził atak, a z Kurkiem współpracował doskonale. Do tego świetnie grał w bloku (cztery punkty, najwięcej w drużynie) i bardzo pomógł zagrywką (dwa asy).

ATAKUJĄCY:

Bartosz Kurek - 5+

Gdyby do końca utrzymał poziom, byłaby nota idealna. Po dwóch setach miał 14 punktów na 19 ataków i kosmiczną, 74-procentową skuteczność. Skończył z zapisem 14/23 i 61 proc. Czyli też świetnie! Wiele razy bił nad bezradnymi Słoweńcami, w bardzo wielu akcjach wyglądał jak wtedy, gdy po prostu wziął sobie tytuł MVP mistrzostw świata w 2018 roku. Plus za dobrą grę w bloku (dwa punkty). Jeszcze lepiej może zagrywać - nie zaserwował asa.

Łukasz Kaczmarek - bez oceny

Grał za krótko.

ŚRODKOWI:

Mateusz Bieniek - 4

W pierwszym secie nie skończył wszystkich czterech ataków. Ale od drugiego był już sobą. Atak w sumie słabszy niż zwykle - 2/6 (33 proc.), za to jak zawsze dobry na zagrywce (mimo że tylko jeden czysty as) i bardzo pożyteczny w bloku (trzy punkty).

Jakub Kochanowski - bez oceny

Piotr Nowakowski - 5

Trzy punkty blokiem. Do tego dużo wybloków. W ataku 3/3. Bezbłędny. I coraz lepszy na zagrywce (jeden as).

PRZYJMUJĄCY:

Michał Kubiak - 3

Kapitan był bardzo aktywny, ale też nieskuteczny. W ataku tylko 4/15 (27 proc.). W przyjęciu trzy razy ustrzelony przez Słoweńców. Odbierał 14 zagrywek, miał zaledwie 29 proc. przyjęcia pozytywnego i 21 proc. perfekcyjnego. Miał też takie, instynktowne przyjęcie:

To była chyba akcja meczu. Meczu, który w sumie kapitanowi wyszedł słabo. Na zagrywce Kubiak jeszcze też szuka swojej najwyższej formy. W bloku dobry, z dwoma punktami.

Wilfredo Leon - 4

W pierwszym secie jego seria zagrywek pozwoliła nam wyjść z 17:19 na 21:19. Na początku drugiego seta bardzo nerwowy. Wtedy wszedł w spięcia ze Słoweńcami i zepsuł kilka ataków z rzędu. W sumie w ataku 11/21 (52 proc.), bez punktów w bloku i z dwoma asami. Ale też z wieloma zagrywkami, które dały nam kontry. Na przyjęciu, które nie jest jego domeną, bardzo zapracowany. Słoweńcy posłali w niego 22 serwisy. Nie odebrał dwóch. Miał 36 proc. pozytywnego i 14 proc. perfekcyjnego przyjęcia.

Kamil Semeniuk - bez oceny

Aleksander Śliwka - bez oceny

LIBERO:

Paweł Zatorski - 5

Grał pod dużą presją, bo Vital Heynen wybrał już 11 siatkarzy na igrzyska w Tokio, a waha się, czy na libero zabrać jego, czy Damiana Wojtaszka. Udźwignął ciężar tego meczu. Przyjął 14 zagrywek. Pozytywnego przyjęcia miał aż 71 proc., a perfekcyjnego 36 proc. Do tego zanotował siedem obron.