Bestia w polskim ataku i dwa rekordy. Trwa walka Polaków o miejsce na igrzyska

Łukasz Jachimiak
Od meczu Polski z Australią w czwartej kolejce Ligi Narodów ciekawszy był wewnętrzny pojedynek Kamil Semeniuk - Tomasz Fornal. Trwa walka o miejsca w naszej kadrze na igrzyska olimpijskie w Tokio. W piątek i sobotę będzie się ona odbywać w trudnych starciach z USA i z Rosją. To z Australią było łatwiejsze niż powinno. Wygraliśmy 3:0 (25:16, 25:10, 25:12).

Po czterech kolejkach Ligi Narodów we włoskim Rimini Polska ma trzy zwycięstwa i porażkę. Zawodnicy prowadzeni przez Vitala Heynena pokonali Włochy 3:0 i Serbię 3:1, następnie ulegli Słowenii 1:3 i teraz wygrali z Australią 3:0.

Nowakowski wrócił, ale sprawdziany dopiero przed nim

W czwartkowym meczu z Australią po raz pierwszy w Rimini na boisko wybiegł Piotr Nowakowski, który wcześniej miał problemy zdrowotne. To dobra wiadomość, bo najbardziej utytułowany siatkarz polskiej kadry wygląda na naszego lidera na środku. Nowakowski opowiadał w niedawnej rozmowie ze Sport.pl, że marzy mu się olimpijskie złoto, które dorzuciłby do dwóch złotych medali MŚ i jednego złota ME.

Nowakowski wyglądał solidnie i w ataku (2/3), i w bloku (2 punkty). Ale Australia była takim rywalem, że przeciw niej trudno było nie wypaść dobrze.

Liga Narodów: Polska - Australia, siatkówkaPolacy zmiażdżyli rywali! Nie było czego zbierać. Kolejna wygrana w Lidze Narodów

Obok Nowakowskiego Heynen wystawił na ten mecz Fabiana Drzyzgę, Łukasza Kaczmarka, Kamila Semeniuka, Tomasza Fornala, Norberta Hubera oraz Pawła Zatorskiego. I jak w meczu ze Słowenią niektórzy kibice tęsknie wyglądali niegrających wtedy Wilfredo Leona czy Bartosza Kurka, tak teraz wszyscy zgodnie muszą ocenić, że ich moc bardziej się przyda na poważniejszych rywali.

12:1, 11:1 i 75:38 - przepaść

Już przed meczem z Polską Australia zajmowała ostatnie, 16. miejsce w Lidze Narodów. Przegrała kolejno 0:3 z Niemcami, 0:3 z Bułgarią i 1:3 z Francją. Z nami wypadła jeszcze gorzej niż w tych spotkaniach. W drugim secie Australijczycy ustanowili antyrekord tegorocznych rozgrywek.

Polacy mają najwyżej wygranego seta w Lidze Narodów 2021 i drugiego najwyżej wygranego seta (25:12). A przede wszystkim mają całą grupę siatkarzy zadowolonych ze swojego występu.

Trzy sety wystarczyły Kaczmarkowi do zebrania sześciu punktów blokiem, a Fornalowi do zaserwowania czterech asów. W bokach wygraliśmy ten mecz 12:1, a w asach 11:1. W punktach było 75:38. Przepaść w umiejętnościach.

Liga Narodów: Polska - Australia, siatkówkaOgromny awans Polaków! Tak wygląda tabela Ligi Narodów. Decydowały małe punkty

À propos asów mamy ciekawą statystykę:

Semeniuk bestią w ataku

Trudno po meczu z tak słabo prezentującym się rywalem wychwalać polskich siatkarzy. Ale warto podkreślić, że swoje szanse wykorzystali przyjmujący walczący o chyba ostatnie wolne miejsce w 12-osobowej kadrze Polski na igrzyska. Na pewno z przyjmujących Heynen zabierze kapitana Michała Kubiaka i Wilfredo Leona. Wysoko stoją też akcje Aleksandra Śliwki. A czwartym będzie ktoś z grona Semeniuk, Fornal i Bartosz Bednorz.

Ostatni z wymienionych ma za sobą słaby mecz z Italią, która gra w Rimini w rezerwowym składzie. I rozczarowujący sezon w Zenicie Kazań. Semeniuk to objawienie sezonu, lider ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, która wygrała Ligę Mistrzów. Z kolei Fornal to mistrz Polski z Jastrzębskim Węglem.

Liga Narodów: Brazylia - Francja, siatkówkaDrugi najdłuższy set w historii Ligi Narodów! Co za walka potęg [WIDEO]

Z Australią Semeniuk atakował z rewelacyjną, 73-procentową skutecznością (11/15), dorzucił blok i asa. Natomiast Fornal bił z zagrywki (4 asy) i trzymał przyjęcie (bez błędu, 50 proc. pozytywnego odbioru, a rywale zagrywali na niego najczęściej - 12 razy). Pomagał też w ofensywie (6/13). Ciekawe jak grę Semeniuka, Fornala i Bednorza Heynen zaplanował na poważne testy z USA i Rosją, które już w piątek i sobotę.