Leon ustanowił rekord świata! "Zdemolował" poprzedni najlepszy wynik rozgrywek

Jakub Balcerski
Wilfredo Leon swoim wyczynem z meczu z Serbią w Lidze Narodów ustanowił rekord świata! W czterech setach zaserwował aż 13 asów i przebił osiągnięcie Earvina N'Gapetha sprzed trzech lat. Drużynowy rekord Ligi Narodów pobił także cały polski zespół, a Vital Heynen tuż po meczu zastanawiał się jeszcze, czy Leon nie osiągnął także największej prędkości serwisu w historii. Musimy go jednak uspokoić: własnego rekordu 138 kilometrów na godzinę Leon jeszcze nie poprawił.

Polska pokonała Serbię 3:1 (26:24, 25:19, 21:25, 25:15) w drugim meczu tegorocznej edycji Ligi Narodów zawodników Vitala Heynena i jest liderem tabeli rozgrywek. Bohaterem spotkania został Wilfredo Leon, który zdobył w nim 25 punktów, ale aż 13 z nich zgromadził dzięki zagrywce.

Zobacz wideo Vital Heynen zdradził plan na Ligę Narodów. "Zabieramy ze sobą całą ciężarówkę"

Rekord świata Wilfredo Leona! Przebił wyczyn N'Gapetha

A jak podał profil "Volleyball World" będący oficjalnym medium Międzynarodowej Federacji Siatkówki (FIVB) podczas Ligi Narodów, te 13 asów serwisowych to rekord świata pod względem liczby asów w jednym spotkaniu! Leon dwa pierwsze asy zaserwował w pierwszym secie spotkania, w drugim punktował zagrywką pięciokrotnie, w kolejnej znów dwukrotnie, a w ostatniej, czwartej partii dołożył jeszcze cztery takie zagrywki. 

Poprzednie najlepsze osiągnięcie jednego zawodnika na zagrywce w jednym meczu to 12 asów serwisowych Francuza Earvina N'Gapetha ze stycznia 2018 roku. Atakujący dokonał tego w spotkaniu ligowym Modeny z Sorią w Serie A. Rekord Leona nie jest jednak najlepszym tego typu wynikiem w historii całej siatkówki. W grudniu 2017 roku odnotowano nieoficjalny rekord kobiet - Stephanie Niemer miała 17 asów w meczu jej Olympiakosu Pireus z Markopolu w lidze greckiej. 

"Jeszcze raz udowodnił, że jest najlepiej zagrywającym siatkarzem na świecie"

Jak komentowany jest niesamowity rekord Leona? "Polak jeszcze raz udowodnił, że jest najlepiej zagrywającym siatkarzem na świecie, ustanawiając niesamowity rekord" - napisali dziennikarze "L'Equipe". Oficjalna strona "Volleyball World" wskazuje, że Leon "zdemolował" poprzedni rekord rozgrywek. Ten od 2019 roku należał do Japończyka Yujiego Nishidy z meczu z Bułgarią i Australijczyka Samuela Walkera, który ustanowił go w spotkaniu z Brazylią. 

Znajdziemy tam też informację, że to niejedyny rekord pobity w polskim zespole. Cała polska kadra w meczu z Serbią miała także najwięcej asów serwisowych w jednym spotkaniu Ligi Narodów w historii - było ich łącznie 17, bo poza Leonem z zagrywki punktowali w sobotę także Fabian Drzyzga, Aleksander Śliwka, Norbert Huber i Jakub Kochanowski. Wcześniej rekord LN należał do Włochów, którzy w 2018 roku z Brazylią zdobyli tak 14 punktów.

Heynen szukał kolejnego rekordu. Uspokajamy: Leon już go ma, ale teraz go nie poprawił!

Jeszcze jednego rekordu podczas rozmowy z oficerem prasowym FIVB po meczu szukał Leonowi Vital Heynen. - Leon? Zazwyczaj staram się nie oceniać swoich zawodników indywidualnie, myślę o drużynie. Oczywiście serwował świetnie i widziałem, że jedną z piłek posłał z prędkością 135,6 kilometra na godzinę. Myślę, że to może być nawet rekord świata. To byłoby ciekawe - przekonywał trener, który w całym wywiadzie urządził prawdziwe show

W tej sprawie uspokoimy jednak Belga: Wilfredo Leon już jest rekordzistą świata pod względem najszybszej zagrywki w historii. W październiku 2020 roku w Serie A Leonowi zmierzono aż 138 kilometrów na godzinę, więc o 2,4 kilometra na godzinę szybsze zagranie niż w przypadku tego z meczu z Serbią.

Polska kadra kolejny mecz w Lidze Narodów, choć zapewne bez Leona w składzie, zagra już w niedzielę, 30 maja ze Słowenią. Później dostaną trzy dni wolnego, a do rywalizacji wrócą siatkarki. Początek spotkania o 19:30. Relacja na żywo na Sport.pl. 

Więcej o: