ZAKSA za triumf w Lidze Mistrzów zarobiła mniej niż Legia i Piast za eliminacje

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle w wielkim stylu pokonała w sobotę Itas Trentino 3:1 i jako druga polska drużyna w historii zdobyła trofeum Ligi Mistrzów. Dzięki temu otrzyma także pokaźny zastrzyk gotówki, którego jednak nie da się porównać do zarobków w rozgrywkach piłkarskich.

Kędzierzynianie zagrali w sobotę niesamowite spotkanie. Po zwycięstwie 25:22 w dwóch pierwszych setach, w trzecim Polacy musieli uznać wyższość Włochów, którzy wygrali 25:20. Czwarty set był jeszcze bardziej emocjonujący, ale ostatecznie to ZAKSA wyszła z niego zwycięsko. Polska drużyna wygrała 28:26 i ostatecznie 3:1 w całym spotkaniu. Tym samym klub z Kędzierzyna-Koźla został drugim polskim klubem (po Płomieniu Milowice w 1978 roku), który triumfował w Lidze Mistrzów

Zobacz wideo PlusLiga. Złoto dla Jastrzębskiego Węgla. "Nikt w nas nie wierzył"

Zmiany przed Siatkarską Ligą Narodów 2021. Zespoły będą mogły wymienić zawodnikówVital Heynen wskazał bohatera wielkiego finału Ligi Mistrzów. "Grał niesamowicie"

Wielki triumf ZAKSY. Sporo suma za występ w Lidze Mistrzów. 

ZAKSA dzięki swojemu sobotniemu triumfowi nie tylko zdobyła trofeum i zapisała się na kartach historii. Klub z Kędzierzyna dzięki swojemu występowi w tegorocznej Lidze Mistrzów zniwelują nieco swoje problemy finansowe. - Nasze wpływy są niższe o kilkaset tysięcy złotych z powodu braku kibiców na trybunach, do tego bardzo dużo idzie na wszystko, co związane z covidem, czyli testy i zapewnienie reżimu sanitarnego. Dodajmy organizację turnieju Ligi Mistrzów w Kędzierzynie, a to kwota rzędu 200 tysięcy złotych - powiedział niedawno prezes ZAKSY, Sebastian Świderski w rozmowie z "Super Expressem". 

Za triumf w Lidze Mistrzów na konto ZAKSY Kędzierzyn-Koźle wpłynie pół miliona euro, co jest kwotą o 100 tysięcy wyższą, niż otrzymał zwycięzca poprzedniej edycji rozgrywek. Pokonany w finale zespół z Trentino zainkasuje 250 tysięcy euro. Drużyny, które zostały pokonane w półfinale, czyli Sir Safety Perugia i Zenit Kazań dostaną po 125 tysięcy euro. Pula nagród w tegorocznej Lidze Mistrzów była rekordowa. Wyniosła dokładnie 4,8 miliona euro i została podzielona po równo na rozgrywki męskie i żeńskie.

Finał Ligi Mistrzów siatkarzy. Mecz Trentino - ZAKSA Kędzierzyn, 1 maja 2021"Grbić tak płacze, że nie można do niego dotrzeć. A Świderski chciał mnie zmiażdżyć"

Jak zarobki ZAKSY wyglądają w porównaniu z klubami piłkarskimi? Zwycięzca finału Ligi Mistrzów UEFA zarabia...38 razy więcej. 

Nagroda dla ZAKSY nie wygląda jednak tak okazale jeżeli porównamy ją do tych, które otrzymują kluby piłkarskie. Triumfator Ligi Mistrzów UEFA za zwycięstwo w finale otrzymuje...19 milionów euro, a jest to tylko część zysków. Zwycięzca poprzedniej edycji, czyli Bayern Monachium w sumie za swoje wszystkie występy zainkasował 115,69 miliona euro. 

Mało tego ZAKSA nie może się nawet równać z naszymi skompromitowanymi w europejskich rozgrywkach klubami Ekstraklasy. Legia Warszawa, która odpadła w II rundzie eliminacji do Ligi Mistrzów otrzymała za swój udział 660 tysięcy euro. W dodatku zarobiła jeszcze 580 tysięcy za późniejszy występ w eliminacjach Ligi Europy. Więcej zarobił także Piast Gliwice, który odpadł w trzeciej rundzie eliminacji Ligi Europy. Gliwiczanom wypłacono 780 tysięcy euro.