Najbardziej znany sędzia siatkarski w Polsce kończy karierę. Bohater setek memów

Irański arbiter Farhad Shahmiri zakończył karierę sędziowską. Będzie on teraz zasiadał w komitecie sędziowskim azjatyckiej federacji - poinformowała Azjatycka Federacja Siatkówki (AVC).

O Farhadzie Shahmirim w Polsce zrobiło się głośno w 2014 roku po meczu z Brazylią, wygranym przez naszą reprezentację 3:2 w trzeciej rundzie mistrzostw świata. Arbiter podejmował wiele kontrowersyjnych decyzji. W tym samym spotkaniu arbiter ukarał Michała Kubiaka czerwoną kartką za dyskusje z sędziami i prowokowanie rywali. - Mimo, że turniej dotarł już do trzeciej fazy, nadal pozostali na nim słabi sędziowie – mogliśmy przeczytać w "Dzienniku Łódzkim". 

Zobacz wideo "To nie jest łatwe, żeby wrócić po covidzie i grać mecze co trzy dni"

Znany sędzia zakończył karierę. Teraz będzie członkiem komitetu sędziowskiego

W lipcu zeszłego roku Międzynarodowa Federacja Siatkówki (FIVB) udzieliła zgody na udział Farhada Shahmiriego na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Termin turnieju przesunął się o rok w związku z pandemią koronawirusa, a Irańczyk w 2020 roku przekroczył granicę wieku dla arbitrów w rozgrywkach międzynarodowych. Federacja zgodziła się na udział 56-latka w turnieju, natomiast Shahmiri zdecydował się zakończyć karierę. W przeszłości Irańczyk sędziowa wcześniej na igrzyskach olimpijskich w Pekinie w 2008 roku i w Rio De Janeiro w 2016 roku.

Farhad Shahmiri wciąż jednak będzie pracował przy siatkówce. Jak poinformowała Azjatycka Federacja Siatkówki (AVC), arbiter będzie teraz członkiem komitetu sędziowskiego. – W porozumieniu z urzędnikami Republiki Irańskiej Federacji Piłki Siatkowej doszedłem do wniosku, że moja obecność w komitecie sędziowskim będzie bardziej pomocna, niż udział w igrzyskach olimpijskich. Mam nadzieję, że pomogę sędziom nowego pokolenia wykorzystać moje doświadczenie, aby znaleźć swoje prawdziwe miejsce na świecie – powiedział.

Z tego rozwiązania był zadowolony przewodniczący Komisji Sędziowskiej FIVB, Argentyńczyk Willy Paredes. – Shahmiri będzie ogromną pomocą dla sędziów w całej Azji, ma duże doświadczenie, które może przekazać młodym sędziom – stwierdził.

Kibice siatkówki tworzyli memy z jego udziałem nie tylko ze względu na kontrowersyjne decyzje, ale też charakterystyczną mimikę twarzy.

 
Więcej o: