Nie żyje Danuta Jośko-Żochowska, wybitna reprezentantka Polski w siatkówce

W wieku 89 lat zmarła Danuta Jośko-Żochowska, była znakomita reprezentacyjna siatkarka.

Danuta Jośko-Żochowska z kadrą Polski zdobyła wicemistrzostwo świata w 1952 roku w ZSRR oraz dwa razy brązowy medal (1956 we Francji i 1962 rok znów w ZSRR). Grała też na mundialu w 1960 roku w Brazylii.

Karla Borger i Julia SudeNiemki rezygnują i protestują po decyzji Katarczyków. "Prawa kobiet wygasły"

Zagrała aż 138 meczów w kadrze

Oprócz tego wywalczyła brązowy medal mistrzostw Europy na turnieju rozegranym w Rumunii w 1955 roku. Rok wcześniej cieszyła się z medalu tego samego koloru na akademickich mistrzostwach świata. 

W reprezentacji Polski zadebiutowała 24 kwietnia 1952 roku w sparingu kadry z zespołem Wissenschaft Halle. Karierę w koszulce z orzełkiem na piersi zakończyła jedenaście lat później. W sumie w kadrze zagrała w 138 meczach.

Danuta Jośko-Żochowska urodziła się w Chmielu (powiat lubelski). Na początku kariery grała w OWKS Lublin, a potem w Legii Warszawa. Z klubem ze stolicy zdobyła mistrzostwo Polski oraz aż pięć razy wicemistrzostwo.

Koreańska drużyna Pink Spiders (siatkówka kobiet). Źródło: INstagramBliźniaczki wykluczone ze sportu? "Zraniłam wiele osób. Nigdy tego nie zapomnę"

Jej mężem był Ryszard Żochowski, były koszykarz i dziennikarz sportowy. Jej syn Marek jest dziennikarzem sportowym Superekspresu.

Więcej o: