Legenda polskiej siatkówki walczy z rakiem trzustki. "Kolejny mecz do wygrania"

Tomasz Wójtowicz, były reprezentant Polski w siatkówce, mistrz świata z 1974 roku i mistrz olimpijski z 1976, zmaga się z rakiem trzustki. W wywiadzie dla WP Sportowe Fakty opowiedział o swojej walce z chorobą. - Ten nowotwór traktuję jako kolejny mecz do wygrania. Trudny przeciwnik, ale z takimi też wygrywaliśmy - mówi.

Tomasz Wójtowicz to jeden z najlepszych polskich siatkarzy wszech czasów. Dla Polski rozegrał 325 meczów. Z drużyną Huberta Wagnera sięgnął po mistrzostwo świata, mistrzostwo olimpijskie, a także czterokrotnie po wicemistrzostwo Europy.

Zobacz wideo "To nie jest łatwe, żeby wrócić po covidzie i grać mecze co trzy dni"

Legendarny siatkarz teraz walczy o zdrowie. Od grudnia 2019 roku choruje na raka trzustki - Któregoś dnia po powrocie z transmisji żona powiedziała mi, że jestem jakiś żółty. Pojechałem na badanie tomografem. Ono wykazało, że na przewody żółciowe uciska guz – opowiada w rozmowie WP Sportowe Fakty Wójtowicz.

Wojciech Fortuna Sędzia chciał unieważnić olimpijski skok Fortuny! "111 metrów było szokujące"

"Każdemu mówię, żeby dokładnie się badał"

Były reprezentant Polski przyznaje, że przyjmuje chemię, a przez chorobę na jakiś czas wylądował na wózku. Ma jednak nadzieję, że najgorsze już za nim - U mnie to wyglądało tak, że na początku choroby chodziłem jeszcze normalnie, potem z chodzikiem, następnie wylądowałem na wózku. Teraz znów poruszam się z chodzikiem, więc wierzę, że kolejnym etapem będzie chodzenie bez niego – mówi.

Wójtowicz w rozmowie przestrzega przed chorobą i poleca udać się na  tomografię. Sam badał się regularnie, ale mimo tego rak nie został zauważony od razu. - Badania tomografem nikt nie robi sobie często. A okazuje się, że czasem należy, bo na samym USG nie wszystko widać. Teraz każdemu mówię, żeby się dokładnie badał i żeby jednak od czasu do czasu robił tomograf. Lekarze niezbyt często dają na niego skierowania, a mój przypadek pokazuje, że bywa on konieczny, żeby dostrzec chorobę – powiedział były mistrz olimpijski.

Więcej o: