Wielkie zmiany w Lidze Narodów. Polacy chcą zorganizować mini mistrzostwa świata

Polski Związek Piłki Siatkowej w oficjalnym komunikacie poinformował, że Rada Siatkarskiej Ligi Narodów zatwierdziła koncepcję na rozgrywanie turniejów w tzw. bańce w 2021 roku.

W Lidze Narodów corocznie udział bierze 16 zespołów. Reprezentacje są podzielone na dwie kategorie: stałych uczestników oraz drużyny pretendujące. Polska znajduje się w kategorii stałych uczestników, dzięki czemu nie jest zagrożona spadkiem. W 2021 roku odbędzie się trzecia edycja Ligi Narodów. W 2019 roku reprezentacja Polski prowadzona przez Vitala Heynena zajęła trzecie miejsce w turnieju finałowym, rozgrywanym w Chicago.

Zobacz wideo Vital Heynen: "To niesamowite, że cały kraj nam pomaga".

Zmiany w związku z pandemią. Turnieje Ligi Narodów będą rozgrywane w bańce

Polski Związek Piłki Siatkowej wydał oficjalny komunikat, z którego wynika, że rozgrywki Ligi Narodów w 2021 roku będą rozgrywane w koncepcji bezpiecznej bańki. - Koncepcja bańki ma za zadanie ochronę zdrowia uczestników poprzez umieszczenie wszystkich 16 zespołów w jednym kraju, w bezpiecznym środowisku i z częstymi testami na COVID-19, znacznie minimalizując ryzyko przeniesienia wirusa. Koncepcja ta została opracowana w ścisłej konsultacji z głównymi interesariuszami wydarzenia, a Rada Ligi Narodów zatwierdziła ją podczas ostatniego, wtorkowego spotkania online – czytamy w oświadczeniu.

To oznacza, że mecze w formacie "każdy z każdym" oraz finały będą odbywały się w jednym kraju, a 16 drużyn będzie zamkniętych na 40 dni w bańce, w której regularnie będą przeprowadzane testy na obecność koronawirusa. Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB) po decyzji rady będzie kontynuować negocjacje z zainteresowanymi krajami. Gospodarz – bądź gospodarze – turnieju oraz harmonogram meczów ma być znany w lutym 2021 roku. Prezes PZPS, Jacek Kasprzyk, poinformował w rozmowie z "Polsatem Sport", że Polska będzie starać się o organizację turnieju Ligi Narodów.

Więcej o: