Polskie sportsmenki grzmią po decyzji ws. aborcji. "Witamy w piekle". Ale nie wszystkie są przeciw

Trybunał Konstytucyjny uznał w czwartek, że aborcja ze względu na poważne wady płodu jest niezgodna z konstytucją. Reprezentantki Polski w wielu dyscyplinach zareagowały na wyrok TK. Wiele z nich odnosi się do sprawy bardzo negatywnie, ale nie wszystkie.

Dyskusja o aborcji w Polsce trwa od lat. W czwartek doszło do przełomowego rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego. Uznał on, że aborcja ze względu na poważne wady płodu jest niezgodna z konstytucją. Orzeczenie to wywołało wiele kontrowersji w naszym społeczeństwie. W nocy z czwartku na piątek w całym kraju odbywały się protesty. Zareagowały także polskie zawodniczki, publikując wpisy na Instagramie.

Zobacz wideo Bartosz Kurek o koronawirusie: Nie słuchajmy blogerów, modelek, gwiazd

Polskie zawodniczki o wyroku TK

Znakomita polska sprinterka Ewa Swoboda opublikowała zdjęcie z podpisem "Witamy w piekle" i polską flagą.

SwobodaSwoboda Instagram

Joanna Jóźwik, biegaczka na 800 metrów, koleżanka Swobody z lekkoatletycznej reprezentacji, dodała na Instagramie popularne od czwartku zdjęcie symbolizujące prawo torturujące kobiety, a do tego smutny emotikon. 

JóźwikJóźwik Instagram

Młociarka Malwina Kopron, trzecia zawodniczka mistrzostw świata w Londynie w 2017 roku, dodała takie samo zdjęcie, jak Jóźwik.

KapronKapron Instagram

Na wyrok TK zareagowały także polskie siatkarki. Joanna Wołosz opublikowała na Instastories kilka zdjęć, w tym m.in. ze strajku kobiet pod hasłem "Piekło kobiet" oraz "Tylko on ma prawo decydować o jej ciele".

WołoszWołosz Instagram

WołoszWołosz Instagram

WołoszWołosz Instagram

Siatkarka Katarzyna Skorupa zamieściła m.in. grafikę Marty Frej z Jarosławem Kaczyńskim i podpisem "W sprawie rodzenia nie macie nic do powiedzenia."

SkorupaSkorupa Instagram

SkorupaSkorupa Instagram

SkorupaSkorupa Instagram

To samo zdjęcie co Skorupa opublikowała także Weronika Nowakowska, była biathlonistka.

NowakowskaNowakowska Instagram

Narciarka dowolna Karolina Riemen-Żerebecka udostępniła rysunek Andrzeja Rysuje, podpisując je: Co się w tym kraju nie rozumiem dzieje.

ŻebereckaŻeberecka Instagram

Karolina Kowalkiewicz udostępniła słowa francuskiej pisarki Simone de Beauvoir: Nie zapominajcie, że wystarczy kryzys polityczny, gospodarczy albo religijny, żeby prawa kobiet na nowo były kwestionowane. Musicie być czujne przez całe życie. 

KowalkiewiczKowalkiewicz Instagram

Podobnie jak Kowalkiewicz słowa de Beauvoir udostępniła Karolina Owczarz, zawodniczka KSW.

OwczarzOwczarz Instagram

Zupełnie inaczej na wyrok Trybunału zareagowała windsurferka Zofia Klepacka, która popiera zmiany ws. aborcji. 

KlepackaKlepacka FB

KlepackaKlepacka FB

KlepackaKlepacka FB

Masz ciekawy temat związany ze sportem? Wiesz o czymś, co warto nagłośnić? Chcesz zwrócić uwagę na jakiś problem? Napisz do nas: sport.kontakt@agora.pl.

Przeczytaj też:

Więcej o: