Oficjalnie: Jastrzębski Węgiel nie zagra we Włoszech. Odda mecz w Lidze Mistrzów walkowerem?

Koronawirus paraliżuje kolejne rozgrywki sportowe. Niektóre siatkarskiej Ligi Mistrzów zostały przełożone. Nie dotyczy to jednak spotkania Jastrzębskiego Węgla. Klub opublikował oficjalny komunikat, w którym informuje, że nie pojedzie do Włoch. Tym samym grozi mu walkower.

We Włoszech jest coraz więcej przypadków koronawirusa, co wpływa także na sport. Odwołano kilka spotkań piłkarskiej Serie A, do 1 marca zawieszono rozgrywki ligowe siatkarzy i siatkarek. Wirus wpływa także na siatkarską Ligę Mistrzów i Ligę Mistrzyń, w ramach których w dniach 3-5 marca mają zostać rozegrane pierwsze ćwierćfinały. Bez zmian pozostaje jednak termin wyjazdowego meczu Jastrzębskiego Węgla z włoskim Trentino. Na ewentualne przeniesienie meczu nie chce zgodzić się włoski klub, który zgodnie z decyzją CEV jest gotowy rozegrać mecz w swojej hali. Federacja umywa ręce od reakcji w tej sprawie. 

Zobacz wideo

CEV przeciwko przeniesieniu spotkania

CEV argumentuje swoją decyzję tym, że "teren, gdzie rozegrane zostanie spotkanie, nie jest objęty zagrożeniem". Ognisk koronawirusa faktycznie nie ma w regionie Trydentu-Górnej Adygi, ale pojawiają się w innych miejscach na północy Włoch i według doniesień medialnych mogą się szybko rozprzestrzeniać.

- Nie będziemy nikogo zmuszać do gry i w przypadku, jeśli drużyna nie chce bądź nie jest w stanie gościć lub też wyjechać za granicę na mecze w ramach europejskich pucharów w okresie 3-5.03, prosimy o przesłanie oficjalnej prośby o przełożenie terminu meczu do CEV - czytamy w komunikacie wystosowanym przez europejską federację siatkarką. Mimo tych słów Jastrzębski Węgiel nie dostał zgody na przeniesienie spotkania. 

Walkower?

Wieczorem w poniedziałek klub opublikował oficjalne oświadczenie, w którym zapowiada, że nie pojedzie na wyjazdowe spotkanie LM. "Mając w szczególności na uwadze obawy i dyskomfort naszego zespołu, nie wykluczając możliwości ewentualnej kwarantanny naszych zawodników i sztabu szkoleniowego, co skutkowałoby brakiem możliwości dalszego uczestnictwa naszego zespołu w rozgrywkach krajowych, jako prezes zarządu Klubu, uwzględniając czysto ludzkie argumenty zawodników, podjąłem decyzję o odwołaniu wyjazdu naszej drużyny na mecz ćwierćfinału Ligi Mistrzów nr 5-003 z Trentino Itas w Trento" - czytamy w komunikacie. Tym samym klubowi grozi walkower. Władze klubu są jednak gotowe zaakceptować taką sytuację. Przy zwycięstwie w maksymalnie czterech setach u siebie, Jastrzębski miałby szansę awansu po złotym secie. 

Pierwszy mecz Trentino - Jastrzębski zaplanowano na przyszły czwartek, 5 marca o godzinie 20:30. Rewanż, który ma odbyć się w Jastrzębiu, jest wyznaczony na 12 marca o 18:00.

Więcej o: