Polscy siatkarze w czołówce nowego rankingu FIVB! Zupełnie nowe zasady

Polscy siatkarze zajmują drugie miejsce w najnowszym rankingu FIVB. Od 1 lutego obowiązują nowe zasady liczenia punktów do rankingu, który zadecyduje m.in. o awansie na kolejne igrzyska olimpijskie w Paryżu w 2026 roku.

W najnowszym rankingu FIVB biało-czerwoni uplasowali się na drugim miejscu. Przed nimi jest tylko reprezentacja Brazylii. Podium uzupełniają Amerykanie. Kolejność reprezentacji nie zmieniła się w porównaniu z poprzednim notowaniem i wygląda następująco: 

 1. Brazylia 427 punktów 
 2. Polska 384
 3. USA 365
 4. Rosja 317
 5. Argentyna 291
 6. Francja 291
 7. Włochy 288
 8. Iran 279
 9. Japonia 269
 10. Kanada 255

Ten siatkarz da nam złoto w Tokio?

Zobacz wideo

Zmiany w rankingu FIVB

Od 1 lutego obowiązuje nowy ranking FIVB, który ma uwzględniać wyniki wszystkich meczów reprezentacji, które miały miejsce od 1 stycznia 2019 roku. - W nowym systemie Światowego Rankingu liczyć się będzie każdy mecz i set! Będzie on odzwierciedlał prawdziwy potencjał sportowy każdego zespołu. To ważny punkt i wierzę, że uczyni naszą dyscyplinę sprawiedliwszą - przyznał prezydent FIVB, Ary Graca.

W nowym rakingu FIVB uwzględniane będą wyniki z następujących rozgrywek: 

 • igrzyska olimpijskie i ich kwalifikacje
 • mistrzostwa świata i ich kwalifikacje
 • Siatkarska Liga Narodów
 • Challenger Cup
 • Puchar Świata
 • mistrzostwa kontynentalne i ich kwalifikacje
 • uznawane przez FIVB międzynarodowe turnieje

Specjalny przelicznik

Nowością ma być specjalny przelicznik, który będzie promował zwycięstwa słabszych drużyn. Przed meczem algorytm policzy prawdopodobiestwo każdego z możliwych rezultatów (3:0, 3:1, 3:2, 2:3, 1:3, 0:3), uwzgledniając aktualne wyniki każdej z obu drużyn oraz historyczne dane. 

Wynik meczu będzie następnie porównywany z tymi przewidywanym. Jeśli jedna z drużyn skazywana na porażkę zagra powyżej oczekiwań, zyska punkty do rankingu. Jeśli wypadnie słabiej niż można było tego oczekiwać, straci punkty. Im bliższy będzie ostateczny rezultat temu przewidzianemu, tym mniejsza będzie liczba przyznanych i straconych punktów. Co ważne, żadna z reprezentacji nie straci punktów po wygraniu spotkania. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.