Polscy siatkarze poznali rywali na igrzyskach olimpijskich? Grupa marzeń

Znamy już wszystkie drużyny, które zagrają na turnieju olimpijskim w siatkówce - jako ostatnie awans wywalczyły reprezentacje Wenezueli i Kanady. To oznacza, że znamy już prawdopodobny skład obu grup - stanie się tak, jeśli utrzymana zostanie zasada "serpentyny".

Awans na turniej olimpijski wywalczyło dwanaście reprezentacji: to Japonia (gospodarz), zwycięzcy interkontynentalnych turniejów kwalifikacyjnych (Polska, Włochy, Rosja, USA, Brazylia, Argentyna) oraz zwycięzcy kontynentalnych turniejów (Iran, Francja, Kanada, Wenezuela, Tunezja). Wszystkie te zespoły zostaną sklasyfikowane według rankingu FIVB z zastrzeżeniem, że Japonia jako gospodarz będzie numerem jeden. 

"Z Leonem w składzie możemy marzyć o medalu w Tokio":

Zobacz wideo

Tak wygląda ranking FIVB, który prawdopodobnie zostanie użyty do wyznaczenia grup turnieju olimpijskiego:

 1. Japonia 122 pkt (gospodarz, 10. miejsce w światowym rankingu)
 2. Brazylia 335 pkt (1.)
 3. USA 280 pkt (2.)
 4. Polska 272 pkt (3.)
 5. Włochy 206 pkt (4.)
 6. Rosja 204 pkt (5.)
 7. Argentyna 161 pkt (6.)
 8. Kanada 157 pkt (7.)
 9. Iran 137 pkt (8.)
 10. Francja 130 pkt (9.)
 11. Tunezja 38 pkt (22.)
 12. Wenezuela 15 pkt (36.)

Jeżeli zasada "serpentyny" zostanie podtrzymana, to Polska zagra w grupie z Japonią, Włochami, Kanadą, Iranem oraz Wenezuelą. Ci rywale byliby znacznie łatwiejsi niż w drugiej grupie, gdzie o awans do ćwierćfinałów powalczyłyby Brazylia, USA, Rosja, Argentyna, Francja oraz Tunezja. Z obu grup wyjdą po cztery zespoły: zwycięzcy zagrają z czwartymi ekipami z drugiej grupy, a ekipy z drugich miejsc z tymi z trzecich.

Turniej olimpijski w siatkówce mężczyzn zostanie rozegrany w dniach 25 lipca - 8 sierpnia 2020 roku. Polacy liczą na zdobycie swojego drugiego złotego medalu w historii - pierwszy i jak dotąd jedyny medal zdobyli w 1976 roku w Montrealu, gdzie w finale pokonali ZSRR 3:2.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.