Jeszcze pięć drużyn wywalczy awans na igrzyska siatkarzy. Wielki finał w Europie

Jak wygląda sytuacja w kwalifikacjach igrzysk olimpijskich siatkarzy? Już 12 stycznia będziemy znali wszystkich dwunastu uczestników turnieju, ale najciekawsze rozstrzygnięcie - finał europejskich eliminacji - poznamy już w piątek.

W turnieju siatkarzy mężczyzn na pewno zobaczymy Japonię (która jest gospodarzem) oraz zwycięzców interkontynentalnych turniejów kwalifikacyjnych: Polskę, Brazylię, USA, Włochy, Rosję oraz Argentynę. Już niedługo poznamy pozostałą piątkę: poniżej przedstawiamy aktualną sytuację. Z każdej strefy na igrzyska pojedzie tylko jeden zespół.

Niemcy czy Francja? Wielki finał europejskich kwalifikacji

Największe emocje wzbudza najsilniej obsadzony europejski turniej kwalifikacyjny. Już w fazie grupowej odpadli Serbowie, czyli mistrzowie Europy. Za to Słoweńcy - czyli wicemistrzowie Europy, pogromcy Polaków w półfinale - w czwartkowym półfinale przeżyli dramat. Prowadzili z Francją już 2:0, by przegrać 2:3 po tie-breaku. W drugim starciu Niemcy pokonali Bułgarię 3:1 i to oni zmierzą się z Francuzami w decydującym spotkaniu (piątek, 20:10).

Tunezja blisko awansu

W afrykańskich kwalifikacjach grają cztery drużyny w systemie każdy z każdym. Najbliżej awansu jest Tunezja, która wygrała dwa pierwsze spotkania i do zapewnienia sobie awansu potrzebuje ugrania co najmniej dwóch setów z Algierią. Szans na awans nie ma już Kamerun, który przegrał zarówno z Tunezją, jak i Algierią.

  1. Tunezja 2 zwycięstwa 6 pkt sety 6:0
  2. Algieria 1 3 pkt 4:3
  3. Egipt 1 3 pkt 3:4
  4. Kamerun 0 2 pkt 0:6

Azja czeka na półfinały, Iran faworytem

W strefie azjatyckiej eliminacje wyglądają tak, jak w Europie. Zakończyły się już zmagania w fazie grupowej, a do półfinałów awansowały reprezentacje Iranu, Chin, Kataru i Korei Południowej. Zdecydowanym faworytem tych eliminacji są Irańczycy, którzy w sobotnim półfinale (9:00) zmierzą się z Koreą Południową. W drugim półfinale Katar zmierzy się z Chinami (13:00).

Cztery drużyny z Ameryki Południowej i cztery w Ameryce Północnej powalczą o awans

Kwalifikacje w Ameryce Południowej rozegrane zostaną w dniach 10-12 stycznia w Chile w takim samym formacie jak w Afryce: cztery drużyny (Chile, Wenezuela, Peru i Kolumbia) rozegrają spotkania w systemie każdy z każdym, a zwycięzca pojedzie do Tokio. Tak samo będą wyglądały kwalifikacje w Ameryce Północnej. W kanadyjskim Vancouver gospodarze zmierzą się z Kubą, Meksykiem i Portoryko. +

"Z Wilfredo Leonem w składzie możemy marzyć o medalu w Tokio":

Zobacz wideo

Turniej olimpijski w siatkówce mężczyzn zostanie rozegrany w dniach 25 lipca - 8 sierpnia 2020 roku. Polacy liczą na zdobycie swojego drugiego złotego medalu w historii - pierwszy i jak dotąd jedyny medal zdobyli w 1976 roku w Montrealu, gdzie w finale pokonali ZSRR 3:2.

Więcej o:
Copyright © Agora SA