Mistrzowie Europy rozbici! Francja wygrała hitowy mecz el. igrzysk siatkarzy

W niedzielę w Berlinie rozpoczął się silnie obsadzony turniej kwalifikacyjny do IO Tokio 2020. W meczu otwierającym zawody Francja gładko pokonała Serbię, aktualnego mistrza Europy 3:0, kolejno w setach do 21, 21 i 22. Tym samym reprezentacja "Trójkolorowych" zrewanżowała się ekipie "Plavi" za ubiegłoroczną porażkę 2:3 w półfinale mistrzostw Europy w Paryżu.

W stolicy Niemiec w dniach od 5. do 10. stycznia oprócz Francji i Serbii biorą także udział zespoły Holandii, Bułgarii, Niemiec, Słowenii, Belgii i Czech. Awans na Igrzyska Olimpijskie uzyska tylko zwycięzca całego turnieju.

"Z Leonem w składzie możemy marzyć o medalu w Tokio"

Spotkanie dwóch największych faworytów do awansu - Francji i Serbii, lepiej rozpoczęli podopieczni Laurenta Tilliego. Wobec słabszej dyspozycji Earvina Ngapetha w pierwszym secie ciężar gry na swoje barki wziął Kevin Tillie i Nicolas Le Goff. Francja wygrała pierwszą partię 25:21.

Na początku drugiego seta do głosu doszli Serbowie, którzy szybko wyszli na wyraźne prowadzenie 9:3. Nie złamało to jednak Francuzów, którzy po znakomitych zagrywkach serwisowych Yacine'a Louatiego i skutecznych atakach Jeana Patry'ego zdołali objąć prowadzenie 18:15. W końcowym fragmencie przypomniał o sobie Ngapeth, który dał swojemu zespołowi wygraną 25:21.

W połowie trzeciego seta był remis po 14. Ekipa Slobodana Kovaca po przegranych dwóch pierwszych setach była pod coraz większa presją, i jak się okazało nie była w stanie jej sprostać. W końcówce "Trójkolorowi" przechylili szalę na swoją korzyść i wygrali tę partię 25:22, a cały mecz 3:0.

Francja faworytem do awansu na IO w Tokio 2020?

Triumf Francji sprawił, że jest ona aktualnie w doskonałej sytuacji przed kolejnymi meczami kwalifikacyjnymi do IO Tokio 2020. W kolejnym zmierzy się z Bułgarią, natomiast Serbia zagra z Holandią.

Francja - Serbia 3:0 (25:21, 25:21, 25:22)

Francja: Patry, Ngapeth, Chinenyeze, Tillie, Toniutti, Le Goff, Grebennikow (libero) oraz Brizard, Lyneel, Louati, Le Roux;

Serbia: Petrić, Podrascanin, Atanasijević, Jovović, Podrascanin, Kovacević, Majstrović oraz Peković (libero), Krsmanović, Ivović, Mitić, Vucicević.