Pogromcy polskich siatkarzy mogą nie pojechać na igrzyska! Poznaliśmy skład i terminarz turniejów kwalifikacyjnych

Na początku przyszłego roku rozegrane zostaną siatkarskie turnieje kontynentalne do igrzysk olimpijskich Tokio 2020. Najsilniej obsadzone będą zawody w Europie. O jedno miejsce dające awans na igrzyska powalczą m.in. Francja, Serbia, Niemcy i Słowenia, która w półfinale ostatnich mistrzostw Europy pokonała Polskę.

Na igrzyskach w Tokio zagra 12 drużyn siatkarskich. Pewni występu są już Japończycy (gospodarz), Amerykanie, Rosjanie, Argentyńczycy, Brazylijczycy, Włosi i Polacy. Nasi zawodnicy kwalifikację wywalczyli w sierpniu w Gdańsku, gdy pokonali Tunezję 3:0, Francję 3:0 oraz Słowenię 3:1.

Ekspert tłumaczy, dlaczego na mistrzostwach Europy przegraliśmy w półfinale ze Słowenią:

Kto pojedzie na igrzyska z Europy?

Wolnych jest wciąż pięć miejsc w olimpijskich zawodach. Te zostaną uzupełnione przez zwycięzców pięciu turniejów kontynentalnych, które odbędą się w styczniu. Najciekawiej będzie w europejskim turnieju, w którym w grupie A zagrają Niemcy, Belgia, Czechy i Słowenia. W grupie B zaś będą rywalizować Serbia, Francja, Bułgaria i Holandia. Do półfinałów awansują dwie najlepsze drużyny z obu grup, a zwycięzcy półfinałów zmierzą się w finale o jedno jedyne miejsce dające awans do Tokio. Z punktu widzenia polskich siatkarzy, lepiej by kwalifikacji nie wywalczyli Słoweńcy, bo biało-czerwoni przegrali z nimi w półfinale niedawnego Euro 1:3.

Kontynentalne turnieje kwalifikacyjne siatkarzy do igrzysk olimpijskich Tokio 2020:

• Azja (Jiangmen, 7-12 stycznia): Australia, Chiny, Indie, Iran, Kazachstan, Korea Południowa, Katar, Tajwan
  • Afryka: (Kair, 6-12 stycznia): Algieria, Botswana, Kamerun, Egipt, Ghana, Niger, Tunezja
  • Europa: (Berlin, 5-10 stycznia): Belgia, Bułgaria, Czechy, Francja, Niemcy, Holandia, Słowenia, Serbia
  • Ameryka Południowa: (Santiago, 9-11 stycznia): Chile, Kolumbia, Peru, Wenezuela
  • Ameryka Północna, Środkowa i Karaiby: (Vancouver, 9-12 stycznia): Kanada, Kuba, Meksyk, Portoryko