FIVB potwierdziła harmonogram turniejów kwalifikacyjnych do igrzysk. Wiemy, gdzie zagrają Polki

FIVB oficjalnie przekazała informację, że turniej kwalifikacyjny do igrzysk olimpijskich siatkarek odbędzie się w holenderskim Apeldoorn. Zespół prowadzony przez Jacka Nawrockiego w dniach 5-12 stycznia będzie walczył z Azerkami, Belgijkami, Bułgarkami, Chorwatkami, Niemkami, Holenderkami i Turczynkami.
Zobacz wideo

Reprezentacja Polski siatkarek walczyła we Wrocławiu o awans do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. Polki uległy Serbkom w decydującym starciu i stało się jasne, ze będą zmuszone powalczyć o wyjazd do Tokio podczas turnieju kontynentalnego, z którego awansuje tylko jeden zespół. W poniedziałek FIVB (Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej) potwierdziła miejsce, w którym zostanie rozegrany.

Polskie siatkarki zagrają w dniach 5-12 stycznia w Apeldoorn. Ich rywalkami będą reprezentacje Azerbejdżanu, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Niemiec, Holandii i Turcji. Awans na igrzyska olimpijskie wywalczy tylko zwycięzca turnieju. Dotychczas grę podczas turnieju w Tokio zapewniły sobie Serbki, Włoszki, Chinki, Amerykanki, Brazylijki, Rosjanki i Japonki (gospodynie).

Znacznie ciekawiej zapowiada się batalia o awans w europejskim turnieju mężczyzn. Już jest pewne, że spośród półfinalistów tegorocznych mistrzostw Europy, oprócz Polski, awansuje maksymalnie tylko jeden zespół. W turnieju rozgrywanym w Berlinie o jedno miejsce powalczą Belgowie, Bułgarzy, Czesi, Francuzi, Niemcy, Holendrzy, Słoweńcy i Serbowie.

Polacy o awans drżeć już nie muszą. Podczas turnieju rozgrywanego w Gdańsku zapewnili sobie udział w przyszłorocznych igrzyskach. Oprócz drużyny Vitala Heynena pewnie miejsce mają już Argentyna, USA, Włochy, Rosja, Brazylia i Japonia (gospodarz).

Turnieje kwalifikacyjne do igrzysk olimpijskich w Tokio:

Mężczyźni

  • Afryka (6-12 stycznia, Kair): Algieria, Botswana, Kamerun, Egipt, Ghana, Niger, Tunezja
  • Europa (5-10 stycznia, Berlin): Belgia, Bułgaria, Czechy, Francja, Niemcy, Holandia, Słowenia, Serbia
  • Azja (7-12 stycznia, Jiangmen): Australia, Chiny, Chińskie Tajpej, Indie, Iran, Kazachstan, Korea, Katar
  • Ameryka Południowa (9-11 stycznia, Santiago): Chile, Kolumbia, Peru, Wenezuela
  • NORCECA (Ameryka Północna, Środkowa i Karaiby) (9-12 stycznia, Vancouver): Kanada, Kuba, Meksyk, Portoryko

Kobiety

  • Afryka (4-9 stycznia, Yaounde): Algieria, Botswana, Kamerun, Demokratyczna Republika Kongo, Egipt, Ghana, Kenia, Nigeria
  • Europa (5-12 stycznia, Apeldoorn): Azerbejdżan, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Niemcy, Holandia, Polska, Turcja
  • Azja (7-12 stycznia, Nakhon Ratchasima): Australia, Indonezja, Iran, Chińskie Tajpej, Kazachstan, Korea, Tajlandia
  • Ameryka Południowa (7-9 stycznia, Manizales): Argentyna, Kolumbia, Peru, Wenezuela
  • NORCECA (Ameryka Północna, Środkowa i Karaiby) (9-12 stycznia, Santo Domingo): Kanada, Dominikana, Meksyk, Portoryko