Wicemistrzowie PlusLigi uratowani! Mają nowego, tajemniczego właściciela

"Klub z Warszawy", "Klub, którego imienia nie wolno wymawiać", "Projekt Warszawa" czy "Stołeczna siatkówka" - pod takimi nazwami w ostatnim czasie w przestrzeni publicznej żartobliwie lub trochę mniej funkcjonowało ONICO Warszawa. Już wiadomo, że siatkówka w stolicy została uratowana, a wicemistrzowie Polski znaleźli nowego właściciela.

Przez kilkanaście ostatnich tygodni nikt nie był w stanie określić przyszłości drużyny wicemistrzów Polski, która w poprzednich sezonach funkcjonowała jako ONICO Warszawa. Kontrakty przedłużyli, podpisali lub mieli obowiązujące tacy siatkarze, jak Piotr Łukasik, Bartosz Kwolek, Bram van den Dries, Piotr Nowakowski czy Kevin Tillie. Upadek sponsora tytularnego pokrzyżował jednak plany władzom klubu. Jego prezes, Piotr Gacek, stanął przed sporym wyzwaniem - w bardzo krótkim czasie musiał znaleźć wsparcie finansowe, które pozwoli zespołowi spokojnie budować przyszłość.

Zobacz wideo

Los klubu wisiał na włosku. Mówiono o tym, że w sponsoring miała się włączyć jedna z firm developerskich, jednak ta się wycofała. Wspominano też o tym, że Orlen dołączy do finansowania klubu, jednak przez wiele tygodni nikt oficjalnie nie był w stanie określić, w jakim wymiarze. Do startu sezonu pozostawało coraz mniej czasu, dwóch zawodników opuściło drużynę (Bram van den Dries oraz Piotr Łukasik), a pod znakiem zapytania stało uczestnictwo klubu w przedsezonowych turniejach i sparingach.

Dużym problemem były nie tylko kwestie finansowe, ale również formalne. ONICO było właścicielem 100 procent akcji. Klub może uczestniczyć w zmaganiach PlusLigi dopiero jako spółka akcyjna, a zmiana właściciela i sponsora wprowadziła zamęt formalny. Proces rejestracji, skompletowania dokumentacji i dopełnienia wszystkich warunków uczestnictwa w rozgrywkach nie jest sprawą do załatwienia w 5 minut. Polska Liga Siatkówki wykazała więc bardzo dużą cierpliwość, nie zamykając drużynie szansy na uzyskanie licencji. Klub ponoć złożył już wszystkie potrzebne dokumenty. Drużyna z Warszawy pozyskała sponsora, który pozwoli jej na spokojny start w PlusLidze i Lidze Mistrzów. Oficjalna nazwa zespołu i nazwa sponsora ma być znana jednak dopiero za kilka dni.

Pierwszym spotkaniem zespołu Andrei Anastasiego (na razie funkcjonuje jako „Projekt Warszawa”) będzie rywalizacja o Superpuchar Polski. Ta odbędzie się 23 października w Gliwicach. Przeciwnikiem będzie ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.

Więcej o: