Świetnie informacje dla siatkarzy przed IO. PZPS gotów zrobić wszystko, by Polska grała u siebie. Wybrano miasta

Sześć meczów w Krakowie na początek. Później krótki wyjazd do Rosji i trzy spotkania w Łodzi. A ostatnie starcia przed igrzyskami być może również w Polsce - nasi siatkarze w przyszłym roku latanie po świecie będą mieli ograniczone do minimum. Możliwe, że w kraju rozegrają ponad połowę swoich meczów. PZPS jest gotowy także na sprowadzenie finału Ligi Narodów, żeby Polacy nie musieli daleko wyjeżdzać

W zakończonym dopiero co sezonie 2019 reprezentacja Polski rozegrała 48 meczów (wygrała 39), w tym 42 oficjalne (wygrała 34). Walczyła w Lidze Narodów (brązowy medal), Memoriale Wagnera (drugie miejsce), kwalifikacjach olimpijskich (zwycięstwo), mistrzostwach Europy (brązowy medal) i Pucharze Świata (srebrny medal).

Będzie o 15 meczów mniej

Już wiadomo, że w przyszłym roku kadrę czeka maksymalnie 27 oficjalnych spotkań, czyli aż o 15 mniej niż w tym roku. Na pewno podopieczni Vitala Heynena wystąpią w 15 meczach Ligi Narodów i w pięciu spotkaniach fazy grupowej igrzysk olimpijskich. Jeśli awansują do Final Six Ligi Narodów, to zagrają jeszcze co najmniej dwa mecze w grupie, a może też dwa kolejne - półfinałowy i o medal. Natomiast jeśli na igrzyskach wyjdą ze swojej grupy, to mogą zagrać jeszcze: ćwierćfinał, półfinał i mecz o medal.

Na ten moment wiadomo, że poza oficjalnymi meczami polskich siatkarzy czekają trzy spotkania w ramach Memoriału Wagnera. To nimi zaczniemy olimpijski sezon, o ile sztab nie uzna, że warto wcześniej zagrać jeszcze jakiś sparing. Memoriał odbędzie się w Krakowie w dniach 15-17 maja. Również w Krakowie rozpoczniemy walkę w VNL 2020. Od 22 do 24 maja w Tauron Arenie podejmiemy reprezentacje Serbii, Włoch i Słowenii.

Po sześciu meczach u siebie wyjedziemy do Rosji zagrać z miejscową kadrą, z USA oraz z Australią. I znów wrócimy na własny teren. W Łodzi od 5 do 7 czerwca zagramy z Chinami, Brazylią i Bułgarią.

PZPS pilnuje, żeby nie było męcząco

PZPS zrobił dużo, by w sezonie igrzysk kadra Heynena jak najmniej energii traciła na podróże. Bardzo możliwe, że pozyskamy też Final Six Ligi Narodów. Amerykanie, którzy mieli organizować turniej, wycofują się, ponieważ data pokrywa się z hucznie obchodzonym Dniem Niepodległości (4 lipca). Prezes Jacek Kasprzyk przyznaje, że poważnie zastanawiamy się nad zorganizowaniem Final Six, ale czekamy na to czy FIVB zgodzi się na opłatę znacznie niższą niż milion dolarów i czy może po imprezę zgłosi się jakiś kraj położony blisko nas. Jeśli nie, wówczas PZPS jest gotów wydać pieniądze i zrobić Final Six w Polsce, by kadra nie musiała lecieć daleko na trzy tygodnie przed igrzyskami.

Vital Heynen: "To niesamowite, że cały kraj nam pomaga" [WIDEO]

Zobacz wideo

Jeśli okaże się, że o medale Ligi Narodów najlepsi zagrają w którymś z naszych miast, to z 22 meczów zaplanowanych przed igrzyskami nasza kadra u siebie rozegra aż 13, jeśli Final Six awansuje do strefy medalowe. A jeśli nie awansuje, to wówczas przed igrzyskami rozegra u siebie 11 z 20 meczów.

Kalendarz polskich siatkarzy na rok 2020: 15-17 maja: Kraków: Memoriał Huberta Jerzego Wagnera Liga Narodów: I weekend (22-24 maja), Kraków: Polska (gospodarz) Serbia, Włochy, Słowenia II weekend (29-31 maja): Rosja (gospodarz), Polska, USA, Australia III weekend (5-7 czerwca), Łódź: Polska (gospodarz), Chiny, Brazylia, Bułgaria IV weekend (12-14 czerwca): Japonia (gospodarz), Niemcy, Polska, Kanada V weekend (19-21 czerwca): Francja (gospodarz), Argentyna, Iran, Polska Ewentualnie 1-5 lipca, być może w Polsce: Final Six Ligi Narodów 25 lipca - 8 sierpnia: igrzyska olimpijskie w Tokio

Więcej o: