Finalista ME siatkarzy nie zagra na IO w Tokio. Znamy wszystkich uczestników turniejów kwalifikacyjnych

W niedzielę poznaliśmy wszystkich uczestników siatkarskich turniejów kwalifikacyjnych do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Tokio. Wiemy już, że jeden z finalistów mistrzostw Europy nie zagra na igrzyskach - będzie to Serbia albo Słowenia.

System kwalifikacji na igrzyska olimpijskie nie ma zbyt wielu zwolenników. A już na pewno nie w Europie. Dlaczego? Z każdego turnieju kwalifikacyjnego (każdy kontynent ma swój oddzielny) wyłoniony zostanie tylko jeden zespół, który poleci do Tokio. W zmaganiach na Starym Kontynencie rywalizować ze sobą będą m.in. Serbowie i Słoweńcy. Oznacza to, że jeden z finalistów mistrzostw Europy (lepsza okazała się Serbia) nie awansuje na igrzyska olimpijskie.

Zobacz wideo

Europejski turniej kwalifikacyjny odbędzie się w styczniu 2020 roku i weźmie w nim udział siedem najwyżej sklasyfikowanych drużyn w rankingu CEV. Ósmym zespołem będą Niemcy, którzy są gospodarzem kwalifikacji.

Do tej pory awans na igrzyska olimpijskie uzyskały takie kraje jak: Japonia, Argentyna, Stany Zjednoczone, Włochy, Rosja, Brazylia i Polska.

Skład turniejów kontynentalnych do igrzysk olimpijskich Tokio 2020:

  • Europa: Niemcy, Serbia, Słowenia, Francja, Belgia, Bułgaria, Holandia, Czechy
  • Azja: Chiny, Korea Południowa, Chińskie Tajpej, Katar, Iran, Australia, Pakistan, Indie
  • Ameryka Północna i Środkowa oraz Karaiby: Kanada, Kuba, Meksyk, Portoryko
  • Ameryka Południowa: Chile, Wenezuela, Peru, Kolumbia, 
  • Afryka: Tunezja, Egipt, Kamerun (tylko trzy federacje wyraziły chęć udziału w turnieju kwalifikacyjnym)