Polscy siatkarze zdobyli pierwszy medal mistrzostw Europy od ośmiu lat! Francja pokonana

Polscy siatkarze zdobyli pierwszy medal mistrzostw Europy od ośmiu lat! Podopieczni Vitala Heynena w meczu o trzecie miejsce pewnie pokonali Francję 3:0 (26:24, 25:22, 25:21).

Zarówno dla Polski, jak i Francji sam występ w meczu o trzecie miejsce był sporym rozczarowaniem. Polacy niespodziewanie przegrali w półfinale 1:3 ze Słowenią, za to Francuzi ulegli po bardzo wyrównanym meczu Serbom 2:3.

Ekipa Vitala Heynena słabo rozpoczęła pierwszego seta, przegrywając w pewnym momencie 4:9. Polacy doskoczyli do rywali dopiero w końcówce seta, gdy Wilfredo Leon wyrównał na 19:19, a po chwili Piotr Nowakowski zablokował rywali. Polacy wykorzystali drugą piłkę setową za sprawą Leona, który dał nam prowadzenie 1:0.

Michał Kubiak show w końcówce drugiego seta!

W drugiej partii Polacy również mieli problemy na samym początku, ale szybko się ocknęli. Po asie serwisowym Michała Kubiaka objęli prowadzenie 15:14. Biało-czerwoni prowadzili nawet 19:17, ale potem stracili trzy punkty z rzędu. W końcówce seta sprawy w swoje ręce wziął Michał Kubiak - Francuzi nie potrafili podbić piłki po jego ataku (na 22:21 dla Polski), potem kapitalnie wykończył akcję z trudnej pozycji (23:21), a po chwili zablokował rywala na pojedynczym bloku (24:21). Mateusz Bieniek swoim atakiem wykorzystał drugą piłkę setową (25:22).

Polacy bardzo dobrze zaczęli trzecią partię i prowadzili od samego jej początku. W pewnym momencie prowadzili nawet 15:11, ale wtedy przegrali trzy piłki z rzędu, a w dodatku lekkiego urazu doznał Michał Kubiak. Kapitan reprezentacji Polski wrócił jednak do gry, a Polacy zdołali odbudować swoją przewagę (18:15). W końcówce zrobiło się momentami nerwowo, ale nasi siatkarze utrzymali wypracowaną przewagę i wykorzystali pierwszą piłkę meczową, wygrywając seta do 21!

Polacy zdobyli pierwszy medal mistrzostw Europy od ośmiu lat!

Dla Polski to pierwszy medal mistrzostw Europy od 2011 roku. Osiem lat temu ekipa prowadzona wówczas przez Andreę Anastasiego, gdy na mistrzostwach w Austrii i Czechach również zdobyli brązowe medale. Za to Francuzi ostatni medal zdobyli cztery lata temu, gdy zdobyli złoto (3:0 ze Słowenią w finale).