Tak może wyglądać droga Polski do finału ME! Drabinka wskazuje potencjalnych rywali

Polscy siatkarze nie ukrywają, że ich celem jest zdobycia złota mistrzostw Europy. Jak może wyglądać droga ekipy Vitala Heynena do finału? Polacy rozpoczynają rywalizację w fazie pucharowej sobotnim meczem z Hiszpanią. Początek o 20:00, relacja na żywo w Sport.pl.
Zobacz wideo

Polacy przeszli przez fazę grupową jak burza - wygrali wszystkie pięć spotkań, tracąc tylko jednego seta. Jednak poziom rywali pozostawiał wiele do życzenia, czego nie ukrywał Vital Heynen wraz ze swoimi podopiecznymi. W 1/8 finału Polacy są zdecydowanymi faworytami starcia z Hiszpanią. Mistrzowie Europy z 2007 roku są obecnie przeciętniakiem, a w światowym rankingu zajmują dopiero 35. miejsce - są pięć pozycji za Czechami, których Polacy pokonali z łatwością.

- To nie jest tak, że Hiszpania nic nie potrafi, że nie ma kim grać. Jest tam ciekawy atakujący Andres Villena, który gra na fantazji, na dużej odwadze. Ale myślę, że szybko zostanie przez nas zatrzymany i straci pewność siebie. Bije przed siebie, naprawdę odważnie, ale spodziewam się, że po dwóch-trzech czapach straci wigor. Myślę, że od samego początku nasza reprezentacja będzie kontrolowała mecz. Wynik nie może być inny niż 3:0 - mówił Daniel Pliński w rozmowie ze Sport.pl, twierdząc, że w tym spotkaniu nie powinniśmy uświadczyć większych emocji.

Jeśli Polacy awansują, w ćwierćfinale zagrają z Niemcami lub Holandią

Jeśli siatkarze Heynena pokonają Hiszpanię, to w ćwierćfinale będzie czekał na nich zwycięzca starcia Holandia - Niemcy (zacznie się o 16). Holendrów już zdążyliśmy poznać, w fazie grupowej Polacy z łatwością pokonali współgospodarzy turnieju w trzech setach. To 15. drużyna światowego rankingu, choć wiele ją dzieli od ścisłej czołówki. Za to Niemcy zajmują dopiero 27. miejsce, a na tych mistrzostwach nie prezentują się zbyt dobrze. Ich ambicją było zdobycie medalu, ale te plany są chyba nieco na wyrost - w fazie grupowej przegrali aż trzy mecze (0:3 z Serbią, 2:3 z Belgią i 1:3 z Hiszpanią), wygrywając tylko dwa (po 3:0 z Austrią i Słowacją). Polacy będą murowanymi faworytami ewentualnego starcia ćwierćfinałowego.

Możliwe starcie Polska - Rosja w półfinale

Bardzo ciekawe starcie może czekać nas w półfinale. Najlepsza drużyna z grona Polska, Hiszpania, Holandia, Niemcy zmierzy się z Rosją, Grecją, Słowenią lub Bułgarią. Zdecydowanie najsilniejszą ekipą z tego grona są Rosjanie, którzy od początku imprezy są jednymi z głównych faworytów do końcowego triumfu - mowa w końcu o siatkarskiej potędze i obrońcy tytułu mistrzów Europy.

Francja, Włochy i Serbia w drugiej części drabinki

W drugiej części drabinki znajdują się m.in. Francuzi, Włosi oraz Serbowie - już w ćwierćfinale możliwe jest hitowe starcie Francja - Włochy (w fazie grupowej było 3:1, ale tamten mecz decydował "tylko" o pierwszym miejscu w grupie). Jeśli nie dojdzie do żadnej wielkiej sensacji, to właśnie jedna z tych trzech drużyn zagra w finale.

Pary 1/8 finału mistrzostw Europy (21 i 22 września):

 • Francja - Finlandia
 • Włochy - Turcja
 • Rosja - Grecja
 • Słowenia - Bułgaria
 • Serbia - Czechy
 • Belgia - Ukraina
 • Holandia - Niemcy
 • Hiszpania - Polska

Ćwierćfinały ME (23 i 24 września):

 • Francja / Finlandia - Włochy / Turcja
 • Serbia / Czechy - Belgia / Ukraina
 • Rosja / Grecja - Słowenia / Bułgaria
 • Holandia / Niemcy - Hiszpania / Polska

Półfinały ME (26 i 27 września):

 • Francja / Finlandia / Włochy / Turcja - Serbia / Czechy / Belgia / Ukraina
 • Rosja / Grecja / Słowenia / Bułgaria - Holandia / Niemcy / Hiszpania / Polska

Zwycięzcy półfinałów zmierzą się w finale, który zostanie rozegrany w niedzielę 29 września o 17:30. Mecz o trzecie miejsce w sobotę o 18:00. Oba spotkania zostaną rozegrane w Paryżu.

Więcej o: